Raylı sistemler konusunda Türkiye ile Polonya arasında Bursa üzerinden işbirliği sağlanacak

Türkiye´yle Osmanlı İmparatorluğu döneminde 600 yıl önce başlayan ilişkileri daha da ileriye taşımak istediklerini belirten Polonya´nın Ankara Büyükelçisi Marcin Wilczek, ekonomi alanında yeni yatırımların önünü açmak için Bursa Büyükşehir Belediyesi´ni ziyaret etti. Büyükşehir Belediye Başkanvekili Atilla Ödünç tarafından ağırlanan Büyükelçi Wilczek, özellikle raylı sistemler konusunda Türkiye´yle Polonya arasında Bursa üzerinden işbirliği sağlanabileceğinin altını çizdi.
Büyükşehir Belediye Başkanvekili Atilla Ödünç, Polonya´nın Ankara Büyükelçisi Marcin Wilczek´i Heykel´deki tarihi başkanlık binasında kabul etti. Bursa Vali Yardımcısı Mehmet Vedat Müftüoğlu´nun da eşlik ettiği ziyarete, Polonya´nın Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı ve Siyasi İşler Sorumlusu Andrzej Mojkowski de katıldı.
Bursa´nın Polonyalılar açısından tarihi ve mistik, sembolik bir şehir olduğunu kaydeden Büyükelçi Wilczek, tramvay üretimine geçen Bursa´yla bu alanda işbirliği başlatmak istediklerini söyledi. Polonya´nın raylı sistemler üretimi konusunda dünyanın sayılı ülkelerinden biri olduğunu ve sadece Varşova´da 1000 kilometrelik metro hattının bulunduğunu belirten Büyükelçi Wilczek, Bursa´nın bu sektöre adım atmasının kendileri açısından sevindirici olduğunu ifade etti.
Raylı sistemlerin üretimi ve uygulanması konusunda Türkiye ile Polonya arasında Bursa üzerinden ciddi bir işbirliği sağlanabileceğini belirten Wilczek, “Ben 146. büyükelçiyim ve diplomatik ilişkilerimiz 600 yıldan bu yana devam ediyor. Son derece sağlıklı giden diplomatik ilişkileri ekonomik ilişkilerle de taçlandırmak mümkün. Bu konuda Bursa´nın bizim için büyük fırsat olduğuna inanıyoruz. Özellikle raylı sistemlerde; yapılan üretimlere dahil olabiliriz, uygulamalarda yer alabiliriz. Aynı operasyonları Bursa´yla dirsek teması halinde kendi ülkemizde de gerçekleştirebiliriz. Bu konuda karşılıklı her operasyonu rahatlıkla yerine getirebiliriz” dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanvekili Atilla Ödünç ise yaptığı konuşmada, Bursa´nın çok kısa bir süre sonra ´raylı sistemler şehri´ unvanını tamamıyla hak edeceğini söyledi. Şehrin metro hatlarıyla donatıldığını, tramvay hatlarının da kademe kademe, bölge bölge uygulamaya alındığını vurgulayan Ödünç, bu alanda tüm ülkelerle işbirliği yapabileceklerini ifade etti.
Türkiye´nin Polonya´yla olan tarihi bağlarını bildiklerini, 600 yıl boyunca devam eden ilişkileri daha da ileriye taşımak için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini belirten Başkanvekili Ödünç, “Bu konuda reel ve ileriye dönük çalışmalar yapmamız gerekiyor. Bizler Bursa´da tramvay üretimine başladık. Önümüzdeki sene inşallah, raylı sistemlerde kullanım oranını yüzde 100 yerliye çekeceğiz. Fakat bu, ´Kimseyle işbirliği yapmayacağız´ anlamına gelmiyor. Karşılıklı ticaret olabilir, sizlerden tramvay alınabilir ya da ürettiğimiz tramvaylar sizler tarafından değerlendirilebilir. Önemli olan en güzel çalışmanın ortaya konulmasıdır” diye konuştu.
Ziyaretin sonunda Başkanvekili Ödünç, konuk büyükelçiye arkasında isminin yazdığı Bursaspor forması ile bir Bursa çinisi hediye etti. Büyükelçi Wilczek de Başkanvekili Ödünç´e, Polonya´nın 1918 yılında Birinci Dünya Savaşı sırasında Ankara´da inşa ettiği büyükelçilik binasının simgesini takdim etti.

Kaynak : Haberler

Güncel Demiryolu İhalle Takvimi

Pts 18

İhale İlanı : Araç Kiralama Hizmeti Alınacaktır

Kasım 18 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Pts 18
Pts 18

İhale İlanı : Özel Güvenlik Hizmeti Alınacaktır (TÜLOMSAŞ)

Kasım 18 @ 15:00 - 16:00
Organizatör: TÜLOMSAŞ
+90 222 224 00 00

Demiryolu İhale Haberleri Ara

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar