TCDD 156. yılını Ankara Garı’nda156 yaşlı vatandaşı YHT ile Konya’ya uğurlayarak kutladı

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD) kuruluşunun 156. yıl dönümünü Ankara Garı’nda kutladı. TCDD’nin kutlamaları çerçevesinde Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca ortaklaşa belirlenen huzurevinde kalan 156 yaşlı vatandaş, Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile Konya’ya götürüldü. Mevlana diyarına YHT ile konforlu bir yolculuk yapılacak olan yaşlı vatandaşlar ile refakatçileri, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yahya Baş ve TCDD Müdürü Süleyman Karaman uğurladı.
Ankara Garı’nda yapılan 156. yıl kutlamalarına Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yahya Baş ve TCDD Müdürü Süleyman Karaman, bürokratlar ve huzur evinden gelen 156 yaşlı vatandaş katıldı.
“SÜRDÜRÜLEN YANLIŞ POLİTİKALAR NEDENİYLE DEMİRYOLUNDA İLERLEME ENGELLENDİ”
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yahya Baş programda yaptığı konuşmada, demiryollarının Türkiye’nin çok önemli bir kurumu olduğunu söyledi. Demiryolları çalışmalarını son 10 yılda arttırdığını kaydeden Baş, bu tarihe kadar sürdürülen politikaların yanlışlığından bir mesafe kaydedemediğini kaydetti. Baş, 1950’den 2003’e kadar, yılda 18 kilometre demiryolu yapıldığını, 2003’ten bu yana ise senede 180 kilometre, bu güne kadar ise 1100 kilometre demiryolu yapıldığını açıkladı.
Hükümetin 20 milyar lira destekle yüksek hızlı trene kavuştuğunu ifade eden Baş, “Yakın zamanda İstanbul’a yüksek hızlı tren gidecektir. Marmarayla birleşecek yüksek hızlı trenin asrın hedefine ulaşacaktır.” diye konuştu.
TCDD Müdürü Süleyman Karaman ise Türkiye’nin 156 yıllık demiryolu mirasına sahip çıktıklarını ifade etti. Bugün büyük garlarda etkinlikler olduğunu kaydeden Karaman, yaptıkları bir araştırmaya göre gençlerin yüzde 90’ının yüksel hızlı trenden memnun olduğunu söyledi.
Etkinlikler çerçevesinde önemli bir açılışta yapıldı. Bakan Yardımcısı Yahya Baş, Atatürk’ün Milli Mücadelede Atatürk Konutu ve Demiryolları Müzesi’nin açılışını yaptı. Müzede, Atatürk’ün çalışma odası, kabul odası ve yatak odası yer alıyor. Atatürk ve Fikriye Hanım tarafından bizzat kullanılan 80 eşya, TCDD ve Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden uzmanlarca aslına uygun olarak restore edildi.
Programda her sene yıldönümlerinde verilen konser bu sene, millet olarak yaşanılan acılardan dolayı iptal edilirken; “Hayat ve Demiryolu” konulu fotoğraf yarışmasında dereceye giren sanatçılara ödül ve plaket verildi.


Kaynak : www.haber3.comsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar