TCDD Akbil Kullanımını Özendirmek Amacıyla Jeton Ücretini 3 Tl’ye Çıkarttırdı

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), akbil ile abonman biletlerini özendirmek amacıyla Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararıyla tekli jeton ücretinin 2 TL’den 3 TL’ye çıkarıldığını bildirdi.
TCDD, ‘İstanbul’da banliyö ücretlerine yüzde 50 zam yapıldığı’ yönündeki haberlere açıklık getirdi. Kurumdan konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada demiryollarında yüzde 50 zam yapıldığına ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığı kaydedildi.
5216 sayılı yasa gereği şehir içi toplu taşıma ücretlerinin UKOME tarafından belirlendiği ve TCDD’nin yasal olarak UKOME kararına uymak durumunda olduğu ifade edilen açıklamada “Bu karar çerçevesinde yolcuların yüzde 75’inin kullandığı ve bir yıldır sabit tutulan akbil ve abonman ücretlerine yüzde 11 zam yapılarak, akbil ücretleri 1,75 TL’den 1,95 TL’ye çıkarılmıştır. Aylık tam abonman ücreti ise 65 TL’den 70 TL’ye, aylık genç abonman ücretinin ise 45 TL’den 50 TL’ye çıkarılmıştır.” denildi.
İstanbul’daki diğer kent içi ulaşım modlarında da kullanılan tekli jetonun TCDD yolcularının sadece yüzde 25’i tarafından kullanıldığına yer verilen açıklamada ayrıca kullanım maliyetinin yüksekliği ve akbil ile abonman biletlerini özendirmek adına yine UKOME kararıyla sadece tekli jeton ücretinin 2 TL’den 3 TL’ye çıkarıldığı duyuruldu.


Kaynak : www.haberimport.comsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar