TCDD Genel Müdürü Karaman:Yıllar önce bizi kimse tanımazdı bugün randevu kuyruğuna giriyorlar

Türkiye’nin son 10 yılda demiryollarına yaptığı yatırım yurt dışında da yankı buldu. Berlin’de fuara katılan TCDD Genel Müdürü Karaman “Yıllar önce bizi kimse tanımazdı. Bugün randevu kuyruğuna giriyorlar” dedi.
TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman “Türkiye’yi Cumhuriyet’in ilk yıllarından sonra bu kez modern demir ağlarla örüyoruz. Tarihi ipek ve baharat yolu raylar üzerinden Türkiye’den geçecek” dedi. Karaman, Ankara-Kayseri hızlı tren müjdesini de verdi. Berlin Inno Trans Uluslararası Demiryolu Fuarı’na katılan Karaman “Yıllar önce burada bizi kimse tanımazdı. Bugün randevu kuyruğuna giriyorlar” dedi ve demiryollarında gelinen durumu özetledi:
Ankara-Kayseri YHT hattı geliyor
“Demiryolları 50 yıldır ihmal edildi. Osmanlı demiryolu 136 kilometreydi. Cumhuriyet’in ilk döneminde 1923-50 arası 3 bin 764 kilometre demiryolu yapılmış. 1951’den 2003’e kadar ise karayoluna ağırlık verilmiş; sadece 945 kilometre demiryolu yapılmış. Biz 2004’ten bugüne kadar 10 bin 86 kilometre demiryolu yaptık. Şimdi Ankara-İstanbul hattına başladık. Aynı anda 6 bin 451 kilometre demiryolunu da yeniledik. 2 bin 199 kilometre demiryolu hattı da inşaat halinde. Bu yıl Ankara-Kayseri’yi yapmayı önerdik.”
2023’te 28 bin km demiryolu
2015 hedeflerinin 3 bin 334 km çift hatlı yüksek hızlı demiryolu olduğunu belirten Karaman “Bu hat Ankara ile Afyon, İzmir, Bursa, İstanbul ve Sivas’ı bağlayacak. 2023 hedefi ise 10 bin km hızlı tren, 4 bin km konvansiyonel demiryolu. Her yıl 500 kilometre demiryolu döşeyeceğiz” diye konuştu. Cumhuriyet’in 100. yılında 28 bin 376 kilometre demiryolu hedeflediklerini vurgulayan Karaman, ana hedefin ise Orta Asya ve Uzakdoğu’yu hızlı tren hatlarıyla Türkiye üzerinden Avrupa’ya bağlamak olduğunu söyledi.
Ray üretiminde dünya yedincisiyiz
Karaman “Tarihi ipek ve baharat yollarını yeniden Türkiye üzerinden bağlıyoruz” dedi. Uzun rayların Türkiye’de üretiminin önceden olmadığını söyleyen Karaman “Kardemir’i ikna ettik yüksek hızlı tren için 72 metrelik ray üretimine başladı. Bugün ray üretiminde dünyada 7. ülkeyiz. MKE, yüksek teknoloji ürünü tekerlek üretiyor. Tüvasaş, lokomotif üretmeye ve daha once tren ithal ettiğimiz ülkelere satmaya başladı” dedi.
Demiryolu özel sektöre açılacak
TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, kurumun 1993’ten sonra 10 milyar dolar zarar ettiğgini belirterek, bu parayla Ankara-İstanbul yolunun 3 saate, Ankara-Sivas yolunun ise 2 saate inebileceğini söyledi. Karaman “Türkiye karayolları ve havayollarında başarıyı yakaladı. Demiryolu da gelişmeli. Bunun için önce demiryollarının özel sektör kullanımına açılması lazım. Türkiye’nin demiryolları yasasına hiç dokunulmadı. Örneğin bugün Avrupa’dan gelen trenler Kapıkule’den içeri girmesi yasak. Yasa bu dönem TBMM’ye gelecek. Ama bu özelleştirme değil. Türk Tren A.Ş. işletmeci olacak. Özel şirketler de vagon veya lokomotif satın alarak bu hattı kullanacak. TCDD’ye de para ödeyecek. Personel maliyeti düşecek. Emekli olmak isteyene yüzde 30 ek tazminat vereceğiz” dedi.
Danışmanlığı yapan ihaleyi kapıyor
GENEL Müdür Karaman, Körfez ülkelerinden çalışmaları duyan heyetlerin, ülkelerine davet ettiklerini söyledi. Karaman “Heyetler demiryollarınızı geliştiriyorsunuz ama bizim ülkelerimizde yoksunuz dediler. Olalım dedik. Baktık ki, projelerinin danışmanlıklarını İngiliz, Alman, Fransız, ABD’li şirketler yapıyor. Öyle olunca projelerini de, inşaatlarını da bu ülkelerin şirketleri alıyor. Bize iş kalmıyor. Bunun üzerine öncelikli olarak bir proje danışmanlık şirketi kurduk. Öncelikli hedefimiz Körfez ülkeleri” diye konuştu.
Siemens’in ayağı suya değdi!
KARAMAN, geçmişte Türkiye’nin ne sıkıntılar çektiğini de ilginç bir anısını anlatarak gösterdi. Karaman şunları söyledi: “İlk hızlı tren projemizi planlarken bu alanda önde gelen Siemens’in başkanı ile görüştüm. Bacak bacak üstüne attı, ilk sorusu parayı nereden bulacaksınız oldu. Eskişehir hattını bitirdikten sonra yine geldi; bu kez gayet saygılı bir ifadeyle, sizinle nasıl işbirliği yapabiliriz, çalışabiliriz diye sordu.” Karaman, çalışmalarda THY’yi örnek aldıklarını da belirterek “THY’nin tekeli kaldırıldı, özel şirketler rekabete girdi. Bu herkese yaradı. Havayollarındaki duruma bakın; yolcu sayısı 8.5’tan 50 milyona, ciro 2.2’den 17 milyar dolara, istihdam 48 binden 100 bin kişiye çıktı” dedi. TCDD’nin eski Genel Müdürü Birkan Erdal da “Bugün müthiş bir başarı öyküsü yazılıyor. Benim zamanımda hükümet bastırdı ama 12 metrelik ray yaptıramadık. Şimdi 72 metrelik raylar yapılıyor. Hele çelik tekerleğin yapılması hayal bile edilemezdi” dedi.

Kaynak : haber.stargazete.com

Reklamlar

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.