Türkiye'nin ilk kadın makinisti Necla Horoz,23 yıldır metro hatlarında

Metro hatlarında 23 yıldır makinistlik yapan Necla Horoz, mesleğini çok sevdiğini söylüyor. Vardiyalı çalıştıkları için ailesine vakit ayıramadığını anlatan Horoz, metroları kullanmanın yolcular yüzünden zorlaştığını belirterek, ‘Özellikle maç günlerinde yoruluyoruz, çünkü taraftarlar aracın hareket etmesini engelliyor.’ diyor.
Türkiye’nin ilk kadın makinisti Necla Horoz, 23 yıldır İstanbul Ulaşım AŞ bünyesindeki hatlarda çalışıyor. Şimdilerde ise Taksim-Hacıosman metrosunda başmakinist. Yolcuların, metroyu kadının kullandığını görünce şaşırdıklarını söyleyen Horoz, metroları kullanmanın zor olmadığını ancak yolcular yüzünden problem yaşadıklarını anlatıyor. Bazı yolcuların ise teşekkür ettiğini belirten kadın makinist, “Yolcu teşekkür edince tüm yorgunluğumuz geçiyor. Bu meslek çok güzel ama ailene fazla vakit ayıramıyorsun. Vardiyalı çalıştığımız için bayramlarda bir araya gelemiyoruz.” diyor. Özellikle maç günlerinde yorulduklarını anlatan kadın makinist, “Çünkü taraftarlar aracın hareket etmesine engel oluyor.” ifadelerini kullanıyor. Sürekli hata yapmalarının beklendiğini dile getiren Horoz, sanılanın aksine kadın makinistlerin daha az hata yaptıklarını belirtiyor.
Yıldız Üniversitesi Demiryolu İnşaat ve İşletme mezunu olan Necla Horoz, İstanbul Ulaşım AŞ’nin en tecrübeli makinisti. Yaklaşık 23 yıldır İstanbul metro hatlarında makinistlik yapan Horoz’un demiryolu sevgisi küçük yaşlarda başlamış. Babasının demiryolcusu olması sebebiyle 5 yaşından beri rayların kenarında, trenlerde büyüdüğünü aktaran Horoz, “Üniversite seçme sınavında öylesine yazdım ve kazandım. İlk başta niyetim bu alanda çalışmak değildi. Kazanmışken okuyayım, sonra başka bir iş yaparım diyordum. Okula girdikten sonra demiryolu sevgisi ağır bastı ve başka bir iş yapamadım.” diye konuşuyor. 18 yaşında Kartaltepe-Emniyet arasında çalışmaya başlayan Horoz, 11 yıl sonra Zeytinburnu-Eminönü tramvay hattının makinisti olmuş. Tramvay hattında çalıştığı 3 yıl boyunca neredeyse her gün bir macera atlattığını söyleyen Horoz, unutamadığı bir anısını şöyle anlatıyor: “Önceleri Eminönü esnafı tramvayı istemiyordu. Bir gün Gülhane tarafındayken bir araç tramvay yoluna park etti gözümün önünde. Uyardım, çekmedi aracı. Bayan olduğum için hiç umursamadı bile. Galerimin önü, park ederim tabii, diye çıkıştı. Ben de anons ettim tramvay içine, galeri sahibi aracını çekmediği için geçemiyoruz, dedim ve kapıları açtım. Yolcular indi, aracı yoldan kaldırdı ve geçtik.”
Maç günü seferim olmasın diye dua ediyorum
Tramvay hattından sonra Taksim metrosuna geçen Necla Horoz, yaklaşık 10 yıldır her gün binlerce yolcuyu taşıyor. Yolcular nedeniyle birçok zorluk yaşadığına değinen Horoz, “Bazen çok tepki alıyoruz. Bayanız diye treni kullanamayacağımızı sanıyorlar. Bir erkek kendini ispatlamak zorunda değil. Oysa bayanlar, kurallar ve kullanma konusunda daha hassas.” diyor. Taksim metrosuna Seyrantepe istasyonunun eklenmesi ile birlikte makinist Horoz’un yaşadığı zorluklara yenileri eklenmiş. Türk Telekom Arena’ya bu hattı kullanarak giden Galatasaray taraftarlarının maç günlerinde metroya zarar verdiklerini anlatan Horoz, “Maç saatlerinde seferim olmasın diye dua ediyorum. Taraftar, metronun hareket etmesini engelliyor. Hele bir de bayan makinist olduğunu görünce hiçbir anonsu dikkate almıyorlar. Tam bir kâbus oluyor bizim için.” şeklinde konuşuyor.


Kaynak : www.timeturk.comsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar