Üçyol-Üçkuyular metrosu Ankara metrosu gibi dere sorunu yaşıyor

Üçyol-Üçkuyular Metro Hattı’nın ilk olarak açılacak iki istasyonunda zemin kayması nedeniyle ray döşeyeme problemi çıktı.
Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli yatırımlarından biri olan ve yapımı bir türlü tamamlanamayan Üçyol-Üçkuyular Metro Hattı’nda yine pürüz çıktı. Hattın açılması planlanan ilk etabı olan İzmirspor-Poligon arasında yeraltında önceden hesaplanmayan dere çıktı. Debisi yüksek olan dere önceden atılan betonu patlattı. Bu kez rayların döşenmesi sırasında problem çıkınca açılış çalışmalar bitene kadar ertelendi.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun açılış tarihini vermediği önemli yatırımlar arasında yer alan Üçyol-Üçkuyular Metro Hattı uzadıkça uzuyor. Toplam5,5 kilometrelik hattın tamamını açma fikrinden vazgeçen belediye yönetimi ilk iki istasyona ağırlık vermişti. İzmirspor-Hatay İstasyonları’nı açarak sistemi ‘parça parça’ hizmete sokmayı planlayan belediye zemin problemleri ile baş edemiyor. Bu kez İzmirspor İstasyonu bölgesinde İzmir Türk Koleji’ne yakın bölgede yerin 20 metre altında dere tespit edildi. Debisi oldukça yüksek olan dereden gelen sular önceden atılan betonu parçaladı ve zeminin kaymasına neden oldu. Belediye yetkilileri ve müteahhit firma olaya müdahale ederken yeni beton enjekte etti.
MAKASLAR KONULAMADI
Zeminde yaşanan sorun ve derenin betonu patlatması nedeniyle raylar da döşenemedi. Tek hat üzerinde treni çalıştırmak istemeyen belediye raylara geçiş ve ikinci hat için makas koyma kararı aldı. Makasın konulacağı yerde yaşanan zemin problemi bitiremeyince sorun yaşandı. Aşırı yoğun olması halinde tek hat üzerinde çalışmanın zor olacağına kanaat getirilirken tüm sorunların bitirilip rayların döşendikten sonra geçiş için kullanılan makasların yerleştirilmesine karar verildi. Bu da süreyi uzattı. Trenler deneme seferlerine bile başlayamadı.
HOLLANDA’DAN EKİP GELDİ
Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediyesi metro çalışmaları ve hattı incelemek üzere Hollanda’dan ekip çağırdı. Gerek raylar, gerekse yapılacak diğer çalışmalar için yerinde inceleme yapan ekibin hazırlayacağı raporun ardından sistem işlevsel hale gelecek. Öte yandan belediye yetkilileri ve yüklenici firmanın Kış mevsimi ve yağmurlar gelmeden çalışmaları bitirmeyi planladıkları öğrenildi. Zeminde çıkan derenin yağışlarda debisinde oluşacak artışın zemine yeniden zarar verebileceği ifade ediliyor. Belediye yetkilileri baş etmekte zorlandıkları suyu pompalar vasıtasıyla tahliye etmeye çalışıyorlar.
NELER YAŞANDI?
Projenin temeli 2005 yılında CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın katıldığı bir törenle atıldı. Yüklenici firmanın şartları yerine getirememesi nedeniyle çalışmalar ertelendi. Bayındır İnşaat ve Bozoğlu gibi iki dev şirketle yollarını ayıran belediye daha sonra güzergah için iki ayrı ihale yaparak çalışmaları devam ettirdi. İzmirspor ve Hatay İstasyonları arasında yer alan yaklaşık 3 kilometre bitirilme noktasına geldi. Ayrıntılı çalışmalar bitirilemeyince ek süre verildi. Aradan geçen zamanda tam işler bitme noktasına gelmişti ki bu kez zemin problemleri nedeniyle raylar döşenemedi. Çalışmaların bitmesi yeni yıla yetişmeyecek. Hat üzerinde Üçyol, İzmirspor, Hatay, Göztepe, Poligon ve Fahrettin Altay istasyonları yer alacak.
Konuyla ilgili kısa bir açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise “Metroyla ilgili şehir efsanesi yaratıyorlar… Ufak-tefek eksiklikler dışında bir sorun yok…” dedi.
Kaynak : www.egedesonsoz.comArmin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar