Vali Kızılcık:”Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması için lojistik merkezler çok önemli”Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması için lojistik merkezlerin çok önemli bir adım olduğunu söyledi.

Recep Kızılcık, Garanti Bankası tarafından Novotel’de düzenlenen ve lojistik ticaret merkezi olarak Trabzon’un geleceğinin konuşulduğu ‘Anadolu Sohbetleri’ toplantısında yaptığı konuşmada, ilde kurulması planlanan lojistik merkezle ilgili bilgiler verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Trabzon’da lojistik merkezin neden olması gerektiğini anlatan bir rapor sunmaya hazırlandıklarını kaydeden Kızılcık, “Lojistik merkezi globalleşen dünyada, malların ve hizmetin daha kısa sürede daha etkin şekilde dünyada tur atabilmesi için çok önemli merkezler. Lojistik merkezler ülkemizin 2023 vizyonuna ulaşması adına önemli bir adım olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Trabzon’un coğrafi konum itibari ile Rotterdam, Bremen, Hamburg’dan çok daha avantajlı konumda olduğunu ifade eden Vali Kızılcık, konuşmasına şöyle devam etti: “Hong Kong ve Şangay’dan çıkan gemi 40–45 gün içerisinde Bremen’e veya Hamburg Limanı’na geliyor. Oradan gelen yükün yüzde 30’u kara veya demir yoluyla, yüzde 70’i ise karayolu ağı ile Moskova ve Budapeşte’ye kadar ulaştırılıyor. Bu kadar uzun mesafenin dağıtımı tüm Avrupa’ya Rotterdam, Bremen, Hamburg’dan yapılıyor. Ancak ülkemiz buralardan her bakımdan daha avantajlı konumda. Hong Kong’dan ve Şangay’dan çıkan gemi 30–35 günde Mersin-Tekirdağ ve Trabzon limanlarına gelir. Ürünler de oradaki lojistik merkezler marifetiyle dağıtılır.”

Vali Kızılcık, bu adım öncesinde de Trabzon- Erzincan demiryolu bağlantısının mutlaka yapılması gerektiğine vurgu yaptı.

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere de Trabzon’un konumu itibari ile önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirtti. Karadere, “2011 yılında 1,1 milyar dolarlık ihracatla büyük bir başarı Trabzon’un dış ticaret hacmini son 10 yılda 6 katına çıkararak, önemli bir gelişmeye imza attı.” diye konuştu.

Toplantıya, Vali Recep Kızılcık’ın yanı sıra Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon Emniyet Müdürü Ertan Yavaş, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere ile panelistler ve davetliler katıldı.

Kaynak : www.haber3.com

 

Reklamlar