2.Yılını Dolduran Samsun Hafif Raylı Sisteminin Bilançosu Ağır

Samsun’da hizmete girişinin 2. yılını dolduran hafif raylı sistem, bu süre içinde 9 farklı kazaya karıştı. Tren çarpması sonucu 1 kadının hayatını kaybettiği kazalarda 1’i çocuk 11 kişi de yaralandı. Hafif raylı sistemin kaza bilançosu ağır oldu.
Samsun’da 10 Ekim 2010 yılında hizmete giren ve dün 2. yaşını kutlayan Büyükşehir Belediyesi Hafif Raylı Sistemi hizmete girdiği 2 yıl içinde çeşitli kazalarada sahne oldu. Bu süre içinde yaşanan 9 farklı kazada 1 kişi hayatını kaybederken 1’i çocuk 11 kişi de yaralandı. Son yaşanan olayda ise alkollü olduğu ileri sürülen bir sürücü düğün çıkışı raylı viyadük yoluna çıkıp burada lastiğinin patlaması sonucu durabildi. O esnada raylı yolundan tren geçmemiş olması olası bir faciayı önledi.
İşte hafif raylı sistem hizmete girdiği andan itibaren yaşanan kazalar:


8 Aralık 2010

Hafif raylı tren yayaya çarptı

İlkadım ilçesi 19 Mayıs Mahallesi Samsun Valilik Binası önünde meydana gelen kazada, Büyükşehir Belediyesi’ne ait Ercan E. idaresindeki raylı sistem treni, yaya olarak raylardan geçen Mehmet T.’ye (60) çarptı. Kazada yaralanan Mehmet T., hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

26 Ocak 2011

Trenin altında can verdi

Atakum ilçesi Esenevler Mahallesi’nde saat 18.30 sıralarında üniversite-gar seferi yapan Hafif Raylı treni, Karayolları durağından çıktıktan hemen sonra o tarihte raylı üst geçidi yapılmadığı için demiryolundan karşıya geçmeye çalışan Saadet T.’ye (56) çarptı. Trenin altında sürüklenerek ağır yaralanan Saadet T. kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

22 Şubat 2011

Otomobil raylı sistem duvarına çarptı

İlkadım ilçesi Baruthane Mahallesi Bafra Caddesi’nde gece saat 00.30 sıralarında meydana gelen kazada İsa A.(32) idaresindeki 34 UB 4155 plakalı otomobil, seyir halindeyken raylı sistem hattının beton duvarına çarptı. Kazada ağır yaralanan sürücü, hastanede tedavi altına alındı.

23 Şubat 2011

Tren otomobile çarptı: 2 yaralı

Atakum Denizevleri Mahallesi’ndeki meydana gelen kazada Gar’dan OMÜ istikametine seyir eden makinist M.Ö.’nün kullandığı raylı sistem treni, S.B.(19) idaresindeki 55 EK 955 plakalı otomobil ile çarpıştı. Kazada, otomobilde bulanan İrfan D.(35) ve Adem K.(10) hafif şekilde yaralandı. Yaralılar, hastaneye kaldırıldı.

6 Haziran 2011

Dikkatsiz yaya kazaya yol açtı

Valilik Binası önündeki hemzemin geçitte meydana gelen kazada Makinist Enver B. idaresindeki 55-016 numaralı Vezirköprü adlı hafif raylı sistem treni, hemzemin geçitten kontrolsüz bir şekilde geçmekte olan Recep Keleşoğlu’na (66) çarptı. Kazada yaralanan Recep Keleşoğlu, hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

26 Ağustos 2011

Tren bu kez çocuğa çarptı

İlkadım ilçesi Kale Mahallesi Cumhuriyet Meydanı İstasyonu’ndaki hemzemin geçitte meydana gelen kazada, annesi ile birlikte hemzemin geçitten geçen 7 yaşlarındaki Murat Çakar’a raylı sistem treni çarptı. Yaralanan çocuk ambulansla hastaneye kaldırıldı.

17 Mart 2012

Acemi sürücü raylı yoluna girdi

Atakum İsmet İnönü Bulvarı üzerinde meydana gelen kazada seyir halindeki Ayşe Ö.’nün (18) kullandığı 55 DG 133 plakalı otomobil, direksiyon hakimiyetinin kaybedilmesi sonucu hafif raylı sistem güzergahına daldı. Bu esnada Gardan üniversiteye gitmekte olan hafif raylı treni duramayarak otomobile çarptı. Kazada sürücü Ayşe Ö. (18) ve Merve Yazıcı (20) yaralandı.

22 Nisan 2012

Minibüs tren yoluna uçtu

Gar Durağı yanında gece saat 01.00 sıralarında meydana gelen kazada ise Adem Özdemir (19) idaresindeki 55 M 4006 plakalı minibüs, direksiyon hakimiyetinin kaybedilmesi sonucu yoldan çıkarak raylı sistem yoluna uçup ters döndü. Kazada, minibüs sürücüsü Adem Özdemir ile yanında bulunan Atakan Gümüş (18) yaralandı.

24 Ağustos 2012

Dalgın yaya kaza yaptırdı

Atatürk Bulvarı, Muzaffer Önder Parkı önünde akşam meydana gelen kazada 45 yaşındaki Remzi Soydal, Muzaffer Önder Parkı’nın önünden karşıya geçmek istedi. Hareket halindeki treni fark etmeyen Remzi Soydal’a raylı sistem aracı çarptı. Çarpmanın etkisi ile Soydal yere düştü. Yaralı, sonra hastaneye kaldırıldı.

3 Eylül 2012

Alkollü sürücü yolunu şaşırdı

Samsun’da alkollü olduğu iddia edilen bir sürücü, düğün çıkışında kullandığı otomobille hafif raylı sistem yoluna girdi. Yaklaşık 250 metre rayların üzerinde giden sürücü, tramvayın geçtiği viyadükte lastiklerinin patlaması sonucu durdu. Sürücünün 339 promil alkollü olduğu tespit edildi.

Kaynak : www.hedefhalk.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar