Ahmet Emin Yılmaz : Hızlı tren istasyon sorunlarına takılıp kaldı

Hızlı trenin Bursa’ya gelişi için iki kritik sorundan güzergâh sorunu çözüldü. Fakat istasyon sorunları bir türlü aşılamıyor. Yenişehir’deki istasyon yerine belediye karşı. Büyükşehir’ın önerilerine karşın Mudanya Yolu kenarına alınan Bursa İstasyonu ise kamulaştırmaya takıldı…


TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman’ın yaptığı açıklamaya bakılacak olursa, hızlı trenin 2015 yılında Bursa’ya ulaşması hedefleniyor.

AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk de, genel müdürün verdiği teknik bilgileri değerlendirerek hızlı trenin Bursa’ya hızla gelmekte olduğunu söyledi.
Hedef gerçekten önemli.
Fakat…
Bugüne kadarki sürece baktığımızda hızlı trenin iki konuda hız kestiğini, ya da hızlanamadığını gördük.
Biri güzergâh, diğeri istasyonlar.
Yenişehir-Bursa arasındaki güzergâh sorunu çözüldü. Hızlı tren hattı, Çevre Yolu’nun kenarına alındı. Fakat istasyon sorunları henüz aşılamadı.
Dahası…
Başlangıçtaki ısrar nedeniyle zaman kaybı yaşanan Kazıklı İstasyonu projeden çıkarıldı ama Bursa ve Yenişehir istasyonları henüz sonuca bağlanamadı.
Yenişehir’de yapılmak istenen istasyonun yerine Yenişehir Belediyesi karşı. Bursa İstasyonu yerinin değişmesi için de Büyükşehir Belediyesi sürekli olarak TCDD’ye yer öneriyor.
Kabul edilmeli ki…
Büyükşehir’in önerileri ulaşım projelerinin entegrasyonuna yönelik. Yeni ulaşım master planı hedeflerinin göz önüne alınması da isteniyor.
Nitekim…
Bursa İstasyonu’nun Terminal’e yakın olması için Dereçavuş’a, ya da Çevre Yolu’nun İzmir yolu ile kesişme noktasına yakın bir yer öneriliyor.
Buna karşın…
TCDD ilk projesinde yer alan Balat’ta ormanla Nilüfer Çayı arasındaki alana istasyonu yapmaktan vazgeçti. İstasyon için Geçit çıkışında, yine adres olarak Balat sınırlarında kalan Sinta’ya ait beton terminalinin de yer aldığı arazi uygun bulundu.
Hatta…
Mudanya Yolu’nun kenarındaki bu arazi için kamulaştırma da başladı.
Gerçi…
Rızaen kamulaştırma kabul görmediği için konu yargıya yansımış durumda. AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk de açıklamasında, “mahkeme kamulaştırma bedeli takdir ettiğinde meblağın hemen bankaya yatırılacağını” bu nedenle söyledi.
Bu noktada şunu söylemek mümkün:
Evet, hızlı tren istasyonunun kolay ulaşılabilir bir yer olarak Mudanya Yolu kenarına alınması hiç de fena değil. Ama bu yer Büyükşehir’in ulaşım planlamasına ve bölgedeki imar hedeflerine uygun değil.
Ankara’nın belediyenin önerisine kulak tıkayıp bu kadar ısrarcı olmasını da anlayabilmiş değiliz.
Kaldı ki…
İstasyon sorunlarına takılıp kalan hızlı tren, önündeki engelleri aşamadığı için hedeflenen zamanda gelecek gibi gözükmüyor.
Umarız, yanılan biz oluruz.

Kaynak : Ahmet Emin Yılmaz

Olay Gazetesi


İlk yorum yapan olun

Yorumlar