Ankara Büyükşehir Belediyesi, engebeli vadilere ‘füniküler’ yapacakBaşkent’teki vadilerin daha kullanışlı hale gelmesi ve ulaşımın kolaylaşmasını amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, engebeli alanlardaki yapılaşmalara ‘füniküler’ ayarı çekecek.

Büyükşehir Belediyesi, kentsel dönüşüm kapsamında yeni yaşam alanlarının oluştuğu engebeli vadilere, ‘füniküler’ ayarı çekecek.
Başkent’teki vadilerin daha kullanışlı hale gelmesi ve ulaşımın kolaylaşmasını amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, raylı bir taşıma aracı olan ‘füniküler’i ilk olarak Dikmen Vadisi ve Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi’nde hayata geçirecek. Füniküler hakkındai bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek şunları söyledi:

Bu sistem şart

“Dikmen Vadisi Türkiye’nin tartışmasız en güzel projelerinden. Halkımızın da çok beğendiği gezinti alanları var. Ancak özellikle son dönemde vadiye ulaşım konusunda vatandaşımızın sıkıntıları kulağıma geliyordu. Biz de araştırmalarımız sonucunda Füniküler adı verilen bir nevi asansör sistemini kurma kararı aldık. Dikmen Vadisi’nin en az üç noktasına koyacağımız raylı sistemle vadiye inmek çok kolay ve konforlu olacak. Aynı şekilde Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi alanına da Füniküler yapacağız. Özellikle bölge halkının sosyal donatı alanlarına gidebilmesi, etaplar arasında ulaşımın kolayca sağlanabilmesi için bu sistem şart.

Kaynak : www.hurriyet.com.tr

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.