Ankara-İstanbul YHT Hattı 30 Eylül 2013’te Açılacak

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Bakan Yıldırım, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren(YHT) hattının 30 Eylül 2013’te Marmaray’la birlikte açılacağını, yakında Eskişehir-Konya arasında YHT seferleri başlayacağını açıkladı.
.


Ankara-İstanbul YHT hattının yapımı devam eden Eskişehir-İstanbul etabındaki çalışmaları yerinde incelemek üzere 28 Eylül 2012 tarihinde Bilecik’in Osmaneli yerleşkesinde bulunan şantiyeye gelen Bakan Yıldırım, burada önemli açıklamalarda bulundu. Yıldırım, 29 Ekim 2013 tarihi olarak hedeflenen Ankara-İstanbul YHT hattı ile Marmaray projelerinin tamamlanma tarihini 30 Eylül 2013’e çektiklerini bildirdi.
.

Projenin en zor bölümünün Osmaneli’ de olduğunu belirten Yıldırım, ”Projeyi Ankara-İstanbul olarak ele aldığımızda 750’den fazla sanat yapısı var. Şu anda bu bölgede 2 bin kişi ve 600 adet iş makinesi çalışıyor. Sadece buradaki makine parkının bedeli 200 milyon liranın üzerinde. Bu da yüklenicilerimizin projeye verdiği önemi, projenin zamanında, hatta biraz daha erken, bitirilmesi için ne kadar büyük gayret gösterildiğini ortaya koyuyor.” dedi.
.

Söz konusu projenin tamamlanma tarihinin daha önce 29 Ekim 2013 olarak planlandığını hatırlanan ve “bu tarihi 30 Eylül 2013’ e çekmiş bulunuyoruz.” diyen Yıldırım, Marmaray projesinin de eşzamanlı hizmete gireceğini açıkladı. Yıldırım, “Bir sene vaktimiz var bir sene sonra hem Ankara- İstanbul YHT hattı hem de Marmaray hazır hale gelmiş olacak.” şeklinde konuştu.

Eskişehir-Konya YHT seferleri başlıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Bakan Yıldırım açıklamasında, Eskişehir-Konya YHT seferlerini yakında başlatacaklarını söyledi. Yıldırım, “Eskişehir-Konya YHT seferlerini başlatıyoruz. Tarih biliyoruz ama teyid beklediğimiz için açıklamıyoruz. Bir aydan az bir süre içersinde olabilir.” diye konuştu.

Kaynak : TCDD


İlk yorum yapan olun

Yorumlar