Ankara’da İnönü Bulvarı 3,5 Ay Sonra Trafiğe Açılacak

Ankara’da metro çalışması nedeniyle 22 Haziran’da trafiğe kapatılan İnönü Bulvarı, 3,5 ay sonra tek taraflı olarak iki şerit halinde trafiğe açılacak.


Açılışı yapılacak İnönü Bulvarı’nda incelemelerde bulunan Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Yeri önceden görmek istedim ve gerekli incelemelerde bulundum. Hemen hemen açılmaya hazır ama bir takım trafik emniyetine yönelik çalışmaları yeterli bulmadım. Bu nedenle bariyerlerin konulması, çizgilerin çekilmesi, yönlendirme levhalarının konulması işlemleri nedeniyle açılışı yarın veya en geç ertesi gün sabah saatlerinde iki şerit olarak trafiğe açacağız.” dedi. Kızılay-Çayyolu metrosunda ilk ray kaynağının yılbaşında yapılacağını hatırlatan Yıldırım, “Ardından elektromekanik sistemler ve araç temini ve testine başlayacağız. Adım adım metroyu 2013 Ekim’ine tamamlayacağız.” diye konuştu.

Ankara trafiğinin ana damarlarından biri olan İnönü Bulvarı’nın kapatılması nedeniyle Ankaralıların 3,5 aydır yaşadığı trafik çilesi de sona ermiş olacak. Ulaştırma Bakanlığı, Genelkurmay Kavşağı’nın, Eskişehir yönüne gidiş istikametinin iki şerit olarak en geç Perşembe günü sabahtan itibaren trafiğe açılacak. İnönü Bulvarı’nda incelemelerde bulunan Bakan Binali Yıldırım, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Kızılay-Çayyolu metrosunun inşaatının 2013 yılı Ekim ayı içerisinde tamamlayıp hattı açmayı planladıklarını belirten Bakan Yıldırım, şöyle devam etti: “Özellikle İnönün Bulvarında Genelkurmay ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın bulunduğu bölgede yaklaşık 200-250 metrelik bir bölümde yoğun bir çalışma var. Buradaki çalışmalar başlangıçta trafik altında yapılması planlandı. Ancak bunun emniyet açısından doğru olmadığnı gördük mecburen 22 Haziran tarini itibariyle bölgeyi trafiğe kapamıştık. Kızılay ve Ankara’nın merkezinden en fazla trafiğin olduğu bölge olduğu için buranın kapalı olması Ankara trafiğini diğr koridorlarda önemli bir şekilde etkiledi.” Diye konuştu. Yolun altında ayrıca bir tünel olduğunu ve bunun yeniden yapılarak tamamlanmaya çalışıldığını aktaran Yıldırım, “kızılay’dan Eskişehir’e doğru olan doğu-batı aksını açalım dedik. 10-15 gün içerisinde Çayyoğlu ve Eskişehir yolundan Kızılay’a gelişi açacağız.”

“METROLARDA YER ÜSTÜNDEKİ ÇALIŞMALAR BİR KAÇ AY İÇİNDE BİTİRİLECEK”

Ankara’da yürütülen metro çalışmalarının planlandığı gibi gittiğini aktaran Yıldırım, “Zaman zaman beklenmedik gelişmeler oluyor. Toprak altında çalışıyoruz. Ankara’nın altında ciddi bir altyapı var. Rahat bir çemin değil. Çeşitli kurumlara ait alt yapılar var ve o deplaselerin yapılması lazım. Ayrıca geçmişteki bazı oluşumlar çalışmalarımızı olumsuz etkiliyor. Ama arkadaşlarımızı daha fazla çalışarak o açığı kapatmıyor.” Diye konuştu. Metro çalışmalarında planı değiştirecek olumsuz bir durum olmadığını aktaran Yıldırım, “metro çalışmalarına başlayalı bir yıl olmadı. Önümüzdeki nisan ayında bir yılı tamamlayacağız. Amacımız Ankaralıları daha fazla bekletmemek. Hem toplu taşımayı rahatlatmak hem de trafik altında yaptığımız bu çalışma yüzünden Ankara’da yaşanan trafik sıkıntısınıda sona erdirmek. Birkaç içinde yer üstündeki çalışmalarımız tamamlanmış olacak. Yüzeydeki faaliyetleri yaya ve araç trafiği olarak normal seyrine devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Kaynak : Haber Ajansı


İlk yorum yapan olun

Yorumlar