Bursa’da ulaşım sorunu nasıl çözülür?

Makina Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı İbrahim Mart, Bursada Bugün’e yaptığı açıklamada, “Bursa’nın çözülemeyecek sorun yoktur. Yeter ki akılla bu işi yapalım. Ulaşım konusu mesleğimiz gereği izim alanımıza giren bir konu. Bursa’nın değil Türkiye’nin önemli sorunlarından biri ulaşım. Türkiye’de 17 milyon araç var, nüfusa oranla baktığımızda bu sayı bin kişiye 250 araç düşüyor. Bugün AB ortalaması 580 civarındadır. Avrupa’ya baktığımızda Türkiye’de araç sayısı çok da fazla değil. Bulgaristan’da bile bin kişiye 450 araç düşüyor. Bu konuda Bulgaristan’ın bile gerisindeyiz. Bursa’da ise 2 milyon 800 bin nüfus, araç sayısı 600 bin civarında. Bursa’daki araç sayısı aşağı yukarı Türkiye ortalamasıyla aynı durumda. Araç sayımız az olmasına rağmen neden ulaşım ve trafikte sorun yaşıyoruz? Ulaşım sorununun temelinde ne var? Ona bakmak lazım” dedi.


ULAŞIMDA HATALI TERCİHLER YAPILDI
Bursa’da ulaşım sorununun temelinde planlamanın olduğuna dikkat çeken Başkan Mart, “Bizim geçmişten buyana ulaşım master planımız eksik. Zaman zaman yapılmış, başarı sağlanmamış, eksikleri var. Diğer bir konu da, bizim ulaşımda yaptığımız tercih ile ilgili. Ulaşımda hatalı bir tercihte bulunmuşuz. Daha çok bireysel taşımacılığı tercih ediyoruz. Aslında uluslararası güçlerin ülkemiz üzerinden kazanç sağlamak için çabası nedeniyle Türkiye olarak bizler karayolu ulaşımını tercih etmişiz. Sürekli yatırımlarımızı yollar üzerine yapmışız ve sorunların bu kadar büyümesine vesile olmuşuz” diye konuştu.

BURSA’NIN EN BÜYÜK TALİHSİZLİĞİ DEMİRYOLU
Bursa’nın sanayi bölgesi olmasından dolayı yük taşımacılığının büyük önem taşıdığının altını çizen İbrahim Mart, şunları kaydetti;
“Bizim ulaşım sorununu çözebilmemiz için bunları iyi irdelememiz gerekiyor. Genel olarak baktığımızda yük taşımacılığında toplu ulaşım tercih ediliyor. Türkiye’de de son günlerde öne çıkan konu, toplu ulaşımın yavaş yavaş anlaşılmaya başlanmasıdır. Ulaşım çeşitlerine baktığımızda karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu olanaklarına ülkemiz sahip. Bu 4 unsuru entegreli bir şekilde, birbirini kesen değil, tamamlayan şekilde kullanılması gerekir. Benzer şekilde bu konu Bursa içinde geçerli. Bursa’da bu ulaşım türlerinden çok büyük talihsizliği demiryolu eksikliğidir. Demiryolu kentler arası ulaşım için büyük önem taşıyor.”

OY KAYGISI SORUNLARI ÇÖZDÜRMÜYOR
Kent içi ulaşımda insan öncelikli tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Mart, “Bursa’da ulaşım güvenli, erişilebilir ve ucuz olmalı. Ulaşım sorununun çözümünde öncelik, siyaset veya rant değil insan öncelikli olması gerekiyor. Biz aracı veya yükü değil insanı ulaştırmamız gerekiyor. Toplu ulaşımın kesinlikle desteklenmesi gerekiyor. Siyasiler aslında çok cesur değiller. Bir şehirde ulaşım sadece belediye başkanının ukdesinde çözülmeye çalışılıyor. Seçimlerden önce esnaf veya halk potansiyeli gibi potansiyel oy çevreleri öne çıkıyor. Planlanmalar da bu yüzden dönemlik yapılıyor. Bir belediye başkanı kendi döneminde mümkün olduğu kadar çok şey yapmak istiyor. Bunu yaparken de oy kaygısını da taşıyor. Belediyeler bu kaygı yüzünden sorunları çözmesi çok mümkün gözükmüyor” dedi.

DOLMUŞTAKSİ VE S PLAKALAR ŞEHİR MERKEZİNE SOKULMAMALI
Bugün taksi, dolmuş ve otobüs esnafının konuşulduğunu dile getiren Mart, “Taksi, dolmuş ve otobüs esnafı da insan ama konuşulması gereken 5 bin 10 bin taksici yada dolmuş esnafı değil, 2,8 milyon Bursalılar olmalıdır. Yani sorunların çözümünde büyük çoğunluğa bakmak gerekiyor. Şehir merkezinde taksi serbest dolaşabilir ama minibüs, dolmuştaksi, servis minibüs ve otobüsler, okul ve işçi taşıyan S plakalı servis minibüsleri kesinlikle dolaşmaması gerekiyor. Yani siz bunlara önlem almadıkça, bunları kent merkezine sokmaya devam ettikçe sorunlar katlanarak büyüyecektir” diye konuştu.

TAKSİCİLİK MESLEK DEĞİLDİR
Taksiciliğin bir meslek olmadığını kaydeden İbrahim Mart, “Burada taksiciler, dolmuştaksiler, minibüsçüler bu işi ekmek parası olarak bakıyor. Unutmasınlar ki, taksicilik bir meslek değildir. Sonuçta şofördür ve o şoförlüğü başka yerde de yapabilir. Taksiye yatırım yapan kişi de, zaten çoğu taksiyi almıştır, çalıştıran başkadır. Bir başka hata ise, S plakaların belediye tarafından satışa sunulmasıdır. Bununla ilgili gerekçe ise, ‘Bunlar zaten çalışıyor, bari gelir elde edelim’. Bu yanlıştır. S plakalı satışlar acilen durdurulmalı, hatta yapılan satışlar da iptal edilmelidir. Bizim kent içinde ulaşımı aksatan unsurlara engel olmalıyız. Yasa var ama yasayı uygulamıyorsun. Yasayı esnetiyorsun, karşı taraf esneklikten faydalanıyor, bu sefer ceza uygulamıyorsun. Ama üzerine bir suç da siz işliyorsunuz. Bundan vazgeçilmesi gerekiyor” diye konuştu.

BURSA’DA ÇARE RAYLI SİSTEMDE
Kent merkezlerine özel araçların girmesinin zorlaştırılması gerektiğine işaret eden Mart, sözlerini şöyle sürdürdü;
“Şehir merkezine bakıyorsunuz, belediye otoparkçılık yapıyor. Bu yanlıştır. Büyükşehir Belediyesi bu uygulamadan derhal vazgeçmesi gerekiyor. Orada otoparkların süreli de olsa kaldırılması gerekiyor. Şehir içinde otoparka izin verdiğin sürece şehir merkezinde ulaşımı rahatlatamazsın. Toplu ulaşım mutlaka yaygınlaştırılması gerekiyor. Aslında çare raylı sistemde. Raylı sistem çok geç kalmış bir sistem, süratle yaygınlaştırılması gerekiyor.”

BURSA’DA TAKSİ VEYA MİNİBÜS MAFYASI GÜÇ
Ulaşımın ucuz olması gerektiğini belirten Başkan Mart, “Ama bakıyoruz, kent içinde ciddi mafya var. Taksicilikte mafya var, minibüsler de öyle. Yani hatta girmek çıkmak şu kadar pahalı, o kadar zor. Taksicilik kalmayacak, çünkü mahalle aralarında tekil ulaşımı sağlamak açısından gerekli. Ancak bir hatta çalışan dolmuştaksi diye bir şey yok. Bunların olmaması gerekiyor. Bursa’da taksi veya minibüs mafyası güçtür. Bunların siyasete de baskısı var. Mafya nasıl önlenir? Aslında bu sadece Bursa’nın değil, Türkiye’nin sorunu. Taksi, dolmuştaksi yada minibüs esnafına geçimlerini sağlamak için başka olanaklar sağlanır. Onlar da ulaşımın rahatlaması için yardımcı olması gerekir” şeklinde konuştu.

TERMİNAL BAŞKA YERE TAŞINMALI
Kent merkezinde trafik sorununu arttıran projelerden kaçınılması gerektiğini ifade eden Başkan Mart, “Bu projelere başlarken katılımcı meslek odalarının, bilim insanlarının, üniversitelerin dahil edilmesi gerekiyor. Yer seçimi çok önemli. Projeniz çok harika bir proje olabilir ama bir süre sonra elinizde patlayabilir. Biz her zaman söylüyoruz. Kent merkezine alışveriş merkezi yapılması doğru değildir. Yoğunluk arttırıcıdır. Bunlar kentin geleceğini etkileyen şeylerdir. Terminalin olduğu yere alışveriş merkezi kurdunuz. O zaman o terminalin oradan kalkması lazım. Alışveriş merkezini kaldıramayacak şimdi ama terminal oradan kalkacak. Terminal öngörüsüzlük nedeniyle yeri sıkıntılıydı. Kentin yapısına uygun bir yere terminal taşınması gerekiyor” dedi.

BURSA YAŞANMAZ BİR HALE GELEBİLİR
Bursa’nın yaşanmaz bir hale gelebileceğine dikkat çeken Başkan Mart, şunları konuştu;
“Kentsel dönüşümler çok önemli. Bursa’nın 2,8 milyon nüfusu, 600 bin aracı var. Ben korkuyorum, Bursa yaşanmaz bir hale gelebilir. Onun için planlamalarımızı hem nüfus artışına dikkat ederek hem de ulaşım sorununu düşünerek yapmalıyız.

Kaynak : www.bursadabugun.comİlk yorum yapan olun

Yorumlar