Hatay Akdenizin Lojistik Merkezi Olacak – Cenk Özbaykal

Hatay Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Cenk Özbaykal : “Hazırlanan Lojistik Master Planı çerçevesinde Hatay ilinin Akdeniz bölgesinde yeni bir lojistik merkez olması hedeflenmektedir.


Hatay’ı, Akdeniz’de önemli bir lojistik merkez haline getirecek çalışmaları masaya yatırma amaçlı düzenlenecek olan 1. Hatay Lojistik Zirvesi, Mustafa Kemal Üniversitesi ve Doğu Akdeniz Kalınma Ajansı (DOĞAKA) tarafından düzenleniyor. Bugün, Tayfur Sökmen kampusü Atatürk Konferans Salonu’nda startı verilecek olan bu önemli organizasyon, Cuma günü düzenlenecek sunumlarla da devam edecek.

Konuya ilişkin DOĞAKA adına bilgi veren, DOĞAKA Hatay Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Cenk Özbaykal, gerçekleşecek olan toplantının önemine işaret ederek, şunları söyledi:

“Hatay ve Osmaniye illerimizin bölgesel kalkınmasında lojistik sektörünün geliştirilmesi yoluyla bölge ekonomisine, sanayisine ve ticaretine destek verilmesi amaçlanmıştır. İskenderun’un bir lojistik üs olması, Antakya ve Osmaniye ile birlikte çalışacak, sinerji yaratacak bir lojistik alt yapısının kurulması,. İskenderun’un uluslararası ve ulusal taşımacılıkta pazar payının arttırılması, bölgedeki rekabet gücünün geliştirilmesi ve Doğu Akdeniz’de önemli bir hub limanı olması hedeflenmiştir. Lojistik alt yapının kurulması amacına yönelik, gerekli yatırımların planlanması, ulaştırma altyapılarının iyileştirilmesi, için gereken önlemlerin alınması ve bu amaca yönelik lojistik odaklar arasındaki işbirliğinin ve tanıtım faaliyetlerinin yerine getirilmesi önemlidir. Söz konusu amaçlarla hazırlanan ‘Hatay ve Osmaniye İlleri Lojistik Master Planı’ kapsamında bu amaçlara ulaşılabilmesi için İskenderun’da büyük ölçekli, depolama fonksiyonlarının ağırlıklı olarak yer aldığı, demiryolu bağlantılı, liman havzası içinde bir Lojistik Köy (İhtisas Lojistik Organize Sanayi Bölgesi) öngörülmüştür. Buna destek verecek şekilde Antakya ilinde depolama fonksiyonları daha az tutulmuş, daha ziyade yük aktarma operasyonuna dönük, demiryolu bağlantısı olmayan, intermodal taşımanın yer almadığı bir lojistik merkez (İhtisas Lojistik Organize Sanayi Bölgesi) oluşumu da ele alınmıştır. Kuzey bölgesinde Osmaniye merkezli, depolama kapasitesi sınırlı, liman hinterlandı içinde olmayan, buna karşılık demiryolu bağlantısı olan ikinci bir lojistik merkez (İhtisas Lojistik Organize Sanayi Bölgesi) daha hedeflenmiştir.

Bu çalışmada diğer başlıca amaçlar şunlardır:

•Bölgede henüz yeni gelişen lojistik sektörü konusunda bilinçlenme çalışmasına başlamak,

•İlgili taraflar arasında dil birliği ve anlayışı sağlamak,

•Lojistik ile ilgili küresel stratejileri, AB Stratejilerini, ulusal stratejileri derleyerek, yerel stratejiler belirlemek,

•Lojistik Köy ve Lojistik Merkezlerin gerekliliğini ortaya koymak,

•Bölgede aktif hale bulunan lojistik odakları belirlemek,

•İntermodal taşımacılık alt yapısını oluşturmak,

•Lojistiğin gelişmesi için eğitim dâhil bölge ihtiyaçlarını belirlemek

•Lojistik Köy ve Lojistik Merkezlerin alternatif alanlarını ve işletme modellerini belirlemek

Hazırlanan Lojistik Master Planı çerçevesinde Hatay ilinin Akdeniz bölgesinde yeni bir lojistik merkez olması hedeflenmektedir. Hatay bölgesinde şehir planlamalarına baz teşkil edecek yolcu ve yük trafiğini birlikte değerlendirecek, liman, OSB ve lojistik odakların karayolu, demir yolu, deniz yolu taşımasının intermodal sistemle birbirine bağlayacak bir çalışma olacaktır. Bunların yanında bölgenin ekonomik gelişmesine destek olacak, yeni iş alanları oluşturarak iş gücü talebi yaratılacak, diğer sektörlere destek olacak bir hamle olarak ele alınmaktadır. Proje ile kent halkı için trafik, gürültü, hava kirliliği gibi çevre sorunlarını azaltılması, bölge lojistiğini bir merkeze toplanması, araç trafiğini düzenleyerek kentsel ulaşımı rahatlatılması hedeflenmektedir. Proje ile kurulması planlanan lojistik köy ve merkezlerle bölge ticaret ve sanayi odalarının, il özel idarelerinin, belediyelerin, OSB’lerin, yerel, ulusal ve uluslar arası lojistik şirketlerinin, TCDD projenin ortak sahibi ve kullanıcısı olacağı yapı oluşturulacaktır.

Lojistik sektörünün gelişmesi için bölgede yapılan söz konusu çalışmaların, verilen hizmetlerin ulusal ve uluslararası zeminlerde duyurulması gerekmektedir. Bu da, Türkiye’de lojistik sektöründe yetki ve sorumluluğu olan resmi kuruluşlarımızın değerli yetkililerini, Türkiye’de kurulmuş bulunan taşımacılık ve lojistik ile ilgili derneklerimizin değerli başkanlarını, ülkemizdeki ulusal ve uluslararası lojistik şirketlerin yetkililerini, diğer ülkelerde bulunan lojistik sektörü yöneticileri ve akademisyenlerini İskenderun’a getirmek ve bilgi paylaşımı ortamı yaratmakla sağlanabilecektir.

Hatay Valimiz Sayın Celalettin Lekesiz’in emirleriyle, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı ve Mustafa Kemal Üniversitesinin desteği ile bir toplantı yapılması planlanmıştır.

Bu bağlamda, 18-19 Ekim 2012 Tarihinde Antakya Mustafa Kemal Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’nda 1. Hatay Lojistik Zirvesi düzenlenmektedir. İskenderun’un lojistik sektöründeki yerinin duyurulması, akademik bilgi ve endüstrinin ortak çalışması ve sektörü bir araya getirmek amacıyla değerli konuşmacılar, ulusal basınımız, lojistik sektör basını ve yerel basın bu toplantıda bir araya gelecektir.”

2 günlük toplantıların ardından katılımcılara yönelik olarak bir de İskenderun Liman gezisi düzenlenecek ve lojistik merkez olma yolunda Hatay adına yerinde tespitler gerçekleştirilecek.

Kaynak : hataykentgazetesi.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar