Haliç Metro Geçiş köprüsünde ilk ayaklar tamam

Marmaray Projesi kapsamında 2005 yılında onaylanan İstanbul Metrosu’nun en önemli aşamalarından Haliç Metro Geçiş Köprüsü inşaatı, 2013 yılının ikinci yarısında tamamlanacak.
Köprünün inşaat çalışmaları devam ediyor. 5 çelik ayak yerleştirildi, beton ayakların imalatı ise devam ediyor. Ortadan raylı olarak tasarlanan metro, Taksim, Şişhane, Unkapanı, Şehzadebaşı ve Yenikapı istasyonlarından oluşuyor. Azapkapı’da yeryüzüne çıkan metro, Süleymaniye’ye gelince tekrar yer altına giriyor. Metro için tasarlanan köprünün iki kenarı yaya geçişine açık olacak. 936 metre uzunluğunda olacak köprü üzerinde Unkapanı İstasyonu yer alacak. Köprünün geçtiği alanda; deniz altı ekosisteminin korunması ve köprünün çevresindeki tarihi, doğal yapıya uyum sağlayabilmesi köprü az ayaklı ve eğik askılı olarak planlandı. Köprünün Süleymaniye Camii’nin manzarasını olumsuz etkileyeceği yönündeki tartışmalar üzerine başta 82 metre olarak tasarlanan köprünün ayağı, 50 metreye kadar düşürüldü. Proje tamamlandığında, çok kısa sürede Sarıyer Hacıosman bayırından Başakşehir’e ulaşılabilecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’den yapılan açıklamada köprünün yapımının büyük bir kısmının tamamlandığı, köprünün 2013 yılının ikinci yarısında ulaşıma açılacağı belirtildi.
Haliç Metro Geçiş Köprüsü’nün toplam 19 ayağı olacak. Deniz üzerine yer alan 5 çelik ayağın yerleştirilmesi tamamlandı. Beton ayakların imalatı ise devam ediyor.


Kaynak : gundem.milliyet.com.tr


İlk yorum yapan olun

Yorumlar