İsveçli mimarlar ve gazeteciler dünya harikası Marmaray’ı gezdilerTürkiye’nin dev projesi olan Marmaray dünyanın ilgisini çekmeye devam ederken yurtdışından gazeteciler, mimarlar ve çeşitli sektörlerden meraklıları ağırlamaya başladı. Dünyanın gezmek için sıraya girdiği Marmaray uzmanlardan, gazetecilerden ve çeşitli meslek gruplarından ilgi duyanların akınına uğruyor.

Globalİst Seyahat Acentesi’nin getirdiği İsveçli gazeteciler ve mimarlardan oluşan 25 kişilik grup “Son dönemin dünya harikası” diye tanımladıkları Marmaray’ı gezerek inceleme yaptılar.

Marmaray’ın yapımını sürdüren Avrasya Yapım’ın Proje Müdürü Mehmet Çilingir, İsveçli konuklara yapılan çalışmaları özetledi.

İsveçli konuklar yerin 25 metre altına indiler. Marmaray tünelinin 18 derece eğimle 40 metre derinliğe kadar ulaşan bölümünde dolaştılar. Anlatımda her biri 135 metre olan toplam 11 adet tüpün Boğaz’ın 58 metre altında bulunduğu belirtilerek yeraltındaki tünel uzunluğunun 13.6 kilometre olduğu belirtildi. Boğazın zeminindeki tüplerin dış etkenlerden korunmak için zeminde kazılan toprağın altına gömüldüğü, üzerinde 2.5 metreye ulaşan bir toprak yığını olduğu anlatıldı. Depreme karşı tüp bağlantılarının oynar malzeme ile yapıldığı belirtilerek her türlü sarsıntıya karşı konumalı olduğu belirtildi.

Globalİst Seyahat Acentesi Başkanı Süleyman Gök, geçtiğimiz aylarda Hollanda, İngiltere ve Amerika gibi ülkelerden çeyşitli grupları getirirek Marmaray’ı gezdirdiklerini belirterek “Çağımızda dünyanın ilgisini çeken projeler arasında Marmaray ilk sırayı alıyor. Dünyanın bir çok ülkesinden Marmaray’ı gezmek isteyenlerden teklif alıyoruz. Türkiye’nin yüz aktı olan projeleri dünyaya sunmak için yeni çalışma grubu oluşturduk” dedi.

Geçtiğimiz aylarda İngiltere’nin çeşitli limanlarında görev yapan kontrolörlerden oluşan Virgin Air grubuna ait uzmanları Atatürk Havalimanı’nı gezdirdiklerine belirten Süleyman Gök “Turizmde farkı yaratıyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak : Türkiye Turizm

Reklamlar