İZBAN’da kriz çözüldü: Sendika’dan ‘şartlı’ geri adım!Sabah saatlerinde 13 makinistin greviyle patlak veren ve 200’e yakın çalışanın desteğiyle toplu ulaşımın bel kemiği Aliağa-Menderes raylı sistemini devre dışı bırakan krize gün içinde yapılan temasların ardından ‘şartlı’ bir çözüm bulundu.
Büyükşehir Belediyesi ile TCDD’nin yüzde 50 ortaklıkla işlettiği Aliağa-Menderes arasındaki 80 kilometrelik raylı sistemi işleten İZBAN’da görev yapan ve aylardır toplu sözleşme bekleyen makinistlerin beklenmeyen grevi nedeniyle, kent içi toplu ulaşımda yaşanan büyük kriz akşam saatlerine doğru ‘şartlı’ bir çözüme kavuştu.

Sabahın ilk saatlerinde 13 Makinistin greviyle başlayan ve İZBAN’ın kendi personeli 100’e yakın makinistin de desteğiyle kaosa dönen toplu ulaşım için yetkililer hemen harekete geçti. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ücret yetersizliği ve toplu sözleşme görüşmelerinin tıkandığı gerekçesiyle iş bırakan makinistleri ikna için çalışırken Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD bünyesindeki makinistleri takviye ederek kent içi toplu ulaşımın aksamasını en aza indirmeye çalıştı.

KOCAOĞLU İKNA EDEMEDİ AMA OTOBÜS DESTEĞİ VERDİ
Grev kararı alan 13 makinistin iş akitleri anında cep telefonlarına gönderilen mesajla feshedilirken İZBAN yönetimi aylardır sonuçlamadığı için Yüksek Hakem Kurulu’nda olan toplu görüşmelere ilişkin sendika ile yeniden temasa başladı.

İzinsiz ve kanunsuz grev kararı nedeniyle eylemi başlatan 13 makinistin iş akitlerinin feshedilmesine tepki göstererek arkadaşlarına destek veren 200’e yakın işçi İZBAN’da işleri durma noktasına getirdi. Gün boyu tren seferberinde ciddi aksamalar yaşanırken 20’si TCDD emeklisi 20’i de TCDD personeli 40 makinist seferlere yetişmeye çalıştı.

Makinistleri ikna edemeyen Başkan Kocaoğlu, çareyi toplu ulaşıma otobüs desteği vermekte bulurken trenler Menemen’e kadar götürülmeye Aliağa-Menemen arasına otobüslerle ring seferleri konulmaya başlandı.

BAKAN YILDIRIM’DAN JET MÜDAHALE!
Öğle saatlerine doğru İZBAN’daki krizi otobüs desteği ile çözmeye çalışan Kocaoğlu’nun yanı sıra Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da TCDD’yi devreye alarak İzmir halkının yaşanan krizden en az şekilde etkilenmesi için çaba sarf etti. 20 civarında makinisti İZBAN’a gönderen Bakan Yıldırım, sorunun çözümü için İZBAN yönetimine gün boyu direktif verdi.

AKŞAM SAATLERİNDE TATLIYA BAĞLANDI
Grevi başlatan 13 makinisti cep telefonlarına gönderdiği SMS ile işten çıkaran İZBAN yönetiminin greve destek veren 200’e yakın çalışanına ‘ihbarname gönderdiği’ daha sonra da işçilerin sendikası Türk-İş’e bağlı Demiryol-iş Sendikası İzmir Şubesi ile görüşerek sorunu çözmek için önemli adım attığı öğrenildi. Gün boyu süren grev sendika ile yönetim arasında yapılan bu görüşmelerden sonra geçici olarak çözüldü.

SENDİKA: ÜCRETİ GÖRMEK KAYDIYLA EYLEMİ BİTİRDİK!
Demiryol-İş İzmir Sendika Şube Başkanı Hüseyin Eryüz, egedesonsoz.com’a yaptığı açıklamada İZBAN’da grevi başlatan makinistlerin iş akitlerinin feshedildiğini kalan 197 üyeleri için de yönetimin ihbarname gönderdiğini doğrulayarak, “Aylardır sürdürdüğümüz toplu iş görüşmelerinden sonuç alamadık. Toplu iş görüşmelerimiz Yüksek Hakem Kurulu’na kaldı. Arkadaşlarımızın hakim kurulu kararından önce yaptığı eylemi doğru bulmasak da destekledik. Ancak İZBAN yönetimi hakem kuruluna önereceği ücreti bize bildireceğini söyledi. Hakem kuruluna bildirilecek ücreti önceden görmek koşuluyla akşam saatlerinde eylemi sonlandırdık. Şu anda arkadaşlarımız mesai yerlerine dönmeye başladılar. Çok sayıda arkadaşımız Çiğli’deki merkeze doğru harekete geçti” dedi.

Kaynak : www.egedesonsoz.com

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.