İzban’da krizi kim çıkardı, kim çözdü?

Günde 170 bin kişi taşıyan İZBAN’daki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden sonuç alınamayınca çalışanlar 06.00’da eylem başlattı..


Sabah vardiyasında görevli personel iş bırakınca Aliağa-Menderes seferleri yapılamadı, vatandaş belediye otobüslerine yönlendirildi..

Seferlere çıkmayan 13 makiniste, işten atıldıklarına dair cep mesajı gönderilirken diğer vardiyalarda görevli olanlara da uyarı mesajı gitti..

İZBAN Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Duman akşam İzmir’e gelerek krize el koydu ve saat 20.00’de 13 makinist dışındaki personel işbaşı yaptı

İzmirliler dün haftaya, her gün 170 bin yolcuyu taşıyarak kent trafiğini rahatlatan İZBAN’daki eylemin şokuyla başladı. Devlet Demiryolları ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 50’şer paya sahip oluduğu İZBAN A.Ş. ile Demiryolu İş Sendikası arasında sürdürülen ilk toplu iş sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamazken, Çiğli’deki İZBAN Genel Müdürlüğü bahçesinde toplanan kadrolu İZBAN çalışanları eylem yaptı. Makinistler de iş bırakırken sabahın erken saatlerinde trenler çalışmadı, işyerlerine ve okullarına gitmek için istasyonlara gelen vatandaşlar, güvenlik görevlileri tarafından belediye otobüslerine yönlendirildi. İZBAN yetkilileri tarafından sabah ilk olarak eyleme katılan 13 makinistin cep telefonuna, “Sabah çalıştırmanız gereken trenleri yasadışı grev eylemine bağlı olarak uyarılarımıza rağmen toplu olarak çalıştırmamaktasınız. İş akdiniz ihbarsız ve tazminatsız olarak fesih edilmiştir” şeklinde mesaj gönderildi. 13 makinistin ardından saat 07.30’da göreve başlayacak 20 makiniste ise, uyarı mesajı yollandı. Bunun üzerine bazı makinistlerin eyleme katılmayıp işbaşı yaptığı öğrenilirken, işbaşı yapmayanların da iş akitlerine son verilmesinin beklendiği ifade edildi. Bu arada İZBAN yönetimi tarafından acil olarak kadrolu makinistlerin dışında hizmet ihalesiyle yıllık sözleşmeyle görev yapan, aynı zamanda eğitici de olan TCDD’den emekli yaklaşık 20 makinist devreye sokuldu.

SONUÇ ALINAMADI

Demiryolu İş Sendikası’na bağlı olarak İZBAN’da çalışan 100’ü makinist, 70’i bakım görevlisi ve 27’si gişelerde görevli olan 197 kişiyi ilgilendiren toplu iş görüşmelerinden aylardır herhangi bir sonuç çıkmaması üzerine bir grup çalışan eylem kararı aldı. Daha önce kadın çalışanlar 15 gün makyaj yapmama, erkeklerse sakal bırakma eylemi yaparken, bu eylemlerden sonuç alamayan çalışanlar bu kez Çiğli İZBAN Genel Müdürlüğü bahçesinde toplandı. Sabah saat 05.30 sıralarında bahçede bir araya gelen 100 kişilik grup bir süre yetkililerle görüştü. Yetkililerin kendilerinden istifa dilekçesi vermelerini istediklerini iddia eden çalışanlar, daha sonra giriş kapısına gelerek basın açıklaması yaptı.

Grup adına konuşan tren bakım teknisyeni Selahattin Çetin, “Bugüne kadar geçen zamanda herhangi bir teklif sunulmayarak bu duruma gelinmiştir. Biz böyle bir eylem yapmak istemedik ancak buna mecbur bırakıldık. Hepimiz kadrolu çalışan olmamıza rağmen ortalama 800 ile 900 lira maaş alıyoruz ancak Devlet Demiryolları’ndan emekli olup taşeron firmada çalışan 16 kişi ortalama 1800 lira civarında maaş alıyor. Bizim talebimiz maaşların eşitlenmesiydi ama yetkililer bize istifa etmemizi önerdi. Görüşmelerden herhangi bir sonuç alamazsak ailelerimizle birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin önünde bekleyeceğiz” diye konuştu. Açıklamanın ardından grup ellerindeki istifa dilekçelerini kaldırarak protesto gösterisinde bulundu.

EĞİTİM VERİLECEK

Öğleden sonra ise, yaklayık 150 kişilik çalışan grubu, Büyükşehir Belediyesi önünde oturma eylemi yaptı. İZBAN yetkililerinin kendilerine, “13 arkadaşınızı geri alacağız ancak siz de eylemi sona erdirin” şeklinde öneri sunduklarını iddia eden eylemciler, “Eylemimizi bu 13 arkadaşımızın geri alınması ve maaşlarımız konusunda da net bir rakam verilene kadar sürdüreceğiz” dedi.

Bu arada Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da, yaşanan kriz nedeniyle sabah saatlerinde Çiğli’deki genel müdürlük binasına gelerek İZBAN Genel Müdürü Sebahattin Eriş, Genel Müdür Yardımcısı Sönmez Alev ve diğer yetkililerle toplantı yaptı. ESHOT Genel Müdürlüğü’ne otobüs sefer sayılarının artırılması konusunda talimat veren Kocaoğlu, ardından basın mensuplarına ve çalışanlara hiçbir açıklama yapmadan genel müdürlük binasından ayrıldı. Yapılan İZBAN Yönetim Kurulu toplantısında gerekirse 6 ay boyunca düşük kapisite çalışılıp yeni makinistler yetiştirilmesi ve eylemcilere taviz verilmemesi yönünde karar alındığı öğrenildi.
İZBAN’da yaşanan makinist krizinin duyulmasından sonra Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın talimatıyla, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman hakerete geçti. Karaman, 10 tanesi Ankara’da, 10 tanesi TCDD’de 3. Bölge Müdürlüğü’nde görevli 20 makinisti krizin aşılması için geçici görevle İZBAN’da görevlendirdi. Bu makinistler İZBAN hattındaki trenleri kullanmayı bilmedikleri için TCDD bünyesinde yolcu taşıyan ‘raybüs’ isimli trenlerle taşıma yapılacağı belirtildi. Böylelikle daha önce Ankara ve İstanbul’dan gelen trenleri kullanan ve TCDD personeli olduğu için grev yapmayan 20 makinist ve eylemden vazgeçen diğer makinistlerle birlikte kriz aşılmaya çalışılacak. TCDD yetkilileri, İZBAN’ın özerk bir kuruluş olduğuna dikkat çekerek, “Biz TCDD olarak İzmirlilerin mağdur olmaması için İZBAN’a ekipman ve personel takviyesinde bulunduk” açıklamasında bulundu.

ÖNLEMLER ALINDI

İZBAN Genel Müdür Yardımcısı Sönmez Alev ise, kaç çalışanın eylem yapacağı belli olmadığı için İzmirlilerin otobüs, vapur gibi hatları tercih etmelerini önerdi. Kendilerin de seferleri aksatmadan sürdürmek için önlemler alacaklarını ancak, ilk günlerde sorun olacağını söyledi. Alev, kalan personelin tamamamın işbaşı yapmamaları durumunda gerekirse hepsinin iş akidlerin fesh olacağını çünkü yasadışı bir eylem yaptıklarını söyledi.

İZBAN’dan öğleden sonra yapılan açıklamada, yaşanan aksaklıkların büyük oranda giderildiği ifade edildi. ESHOT otobüslerinin devreye girmesinin ardından, hat üzerinde TCDD trenlerinin de işletmeye alındığı belirtilen açkılamada, “Yapılan çalışmalar ve alınan önlemler sayesinde işletme oranı yüzde 75’e kadar yükselirken, hat üzerindeki mevcut tren sayısı ise 12’ye çıkarıldı. Diğer yandan, tren setlerinin daha yoğun hareket edebilmesi için Menemen-Aliağa arasında ring seferler devreye alındı. Tüm çalışmalar sayesinde, tren sefer sıklığı 15 dakikada bire kadar indirildi” denildi.

Eriş: Seferler normale döndü

Dün sabah patlak veren kriz akşam saat 20.00 sıralarında çözüme kavuştu. Sabah eylem yapan makinistlerin tamamı akşam saatlerinde mesailerine geldi. Bunun üzerine sefer aralığı yine eylem öncesi olduğu gibi 12 dakikaya düştü. İZBAN Genel Müdürü Sebahattin Eriş, nöbeti gelen makinistlerin hepsinin saatinde görevinin başına geldiğini belirterek herhangi bir sıkıntının olmadığını söyledi.
Öte yandan İZBAN Yönetim Kurulu Başkanı ve TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsmet Duman da dün akşam saatlerinde İzmir’e gelerek krize el koydu. Sabah ilk sefere gelmedikleri için iş akitleri sonlandırılan 13 makinistin tekrar işe alınıp alınmayacağına ilişkin durumlarının ise bugün Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Duman’ın da katılacağı yönetim kurulu toplantısında ele alınacağı öğrenildi.

Ervüz: İzmir halkından özür diliyoruz

Türk İş’e bağlı Demiryol İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hüseyin Ervüz akşam satlerinde sıkıntının aşıldığını işten atılan 13 kişinin dışında tüm çalışanların işlerine geri döndüğıünhü söyledi. İşten çıkarılan 13 kişinin tekrar işe alınması yönündeki taleplerini yönetim kuruluna ilettiklerini ifade eden Ervüz, “Şu anda arkadaşlarımız işlerinin başına döndü. 13 kişi hariç herkes işe başladı. Onların durumları da bu gün yapılacak yöneetim kurulu toplantısında ele alınacak” diye konuştu.

“TEKLİF GELECEK”

İşçilerin maaşları konusunda ise yine bugün yapılacak yönetim kurulu toplantısı sonrası kendilerine bir teklif yapılacağını düşündüklerini belirten Ervüz, “Aslına bakarsanız olay zaten bizim dışımızda gelişmişti. Arkadaşlarımızın maaş baremleri ile ilgili sıkıntıları vardı. Bu sıkıntıları aşabilmek için arkadaşlar teklif yapmak istediler. Genel Müdürlük’ten teklif bekledik. Ancak teklifler bize bir türlü ulaşmayınca sorun çıktı. Zaten toplu sözleşme Yüksek Hakem Kurulu’na gitmişti. Bizim talebimiz masada bir anlaşma zemini yakalamak. Bu yaratılan sıkıntıdan ötürü tüm İzmir halkından özür diliyoruz” dedi.

Kaynak : Yerel Gündemsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar