İZBAN’dan Kamuoyu Açıklaması (Özel Haber)İZBAN A.Ş.’de görev yapan makinistlerin, toplu iş sözleşmeleriyle ilgili görüşmelerin neticesini beklemeden, önceden bilgi vermeden ve kanunlara aykırı olarak görev bölgelerine gelmeyip trenleri çalıştırmamaları, İzmir halkının çok büyük mağduriyetine neden olmuştur.

Günde 170 binin üzerinde yolcu taşıyan bir kurumun çalışanlarının, nedenleri ne olursa olsun böyle bir eyleme kalkışarak kent ulaşımında kaos yaratma hakları yoktur. Toplu iş sözleşmesi görüşmeleri devam ederken ve Yüksek Hakem Kurulu sürecinin işlediği bir dönemde yapılan bu eylem, kanunlara aykırıdır. Ülkemizde, toplu taşımacılık sektöründe çalışanlar, grev veya iş yavaşlatma eylemi yapamazlar.

İzmir halkının toplu ulaşım haklarını elinden alma girişimini başlatan 13 makinistin iş akidleri, yasa dışı bu girişimleri nedeniyle sonlandırılmıştır. Ayrıca, genişletilmiş bir soruşturma da yürütülmektedir.

30 Ağustos 2010 tarihinde yolculu ön işletmeye başlayan İZBAN A.Ş., kendi personelini yetiştiren ve eğiten bir kurumdur. Genelde meslek lisesi ve meslek yüksekokulu mezunlarından oluşan makinistlerimiz, iş başvurularının ardından 6 aylık bir eğitim sürecine tabi tutulmuş ve ardından brövelerini almaya hak kazanmışlardır.

Başlangıçta 750 TL maaş alan makinistlerimize, 01 Haziran 2011 tarihinde ortalama yüzde 12 oranında zam yapılmıştır. Bunu takip eden 6 aylık dönemin sonunda, toplu iş sözleşmeleri görüşmeleri devam ederken, ortalama yüzde 12 zam daha yapılmıştır. Bir yıllık dönemde yapılan zam oranı, toplamda yüzde 25’in üzerindedir. Şu anda en düşük makinist maaşı, 950 TL’dir. Yol, yemek ve asgari geçim indirimleriyle birlikte en düşük maaş 1.197 TL’ye ulaşmıştır. Bu rakam, Yüksek Hakem Kurulu’nun vereceği oran ve tarihe göre, geçmişe yönelik olarak artırılacaktır.

İZBAN A.Ş., kamu hizmeti üreten genç bir şirkettir, ve bir yandan çalışanların sosyal imkanlarını gözetirken diğer yandan kamu kaynaklarını da en verimli şekilde kullanmaktadır.

Bu aşamada; toplu iş sözleşmeleri görüşmelerinin doğal akışında devam ettiğini bildirir, Yüksek Hakem Kurulu’ndan çıkacak karar ile sonuca ulaşılacağını ve uzlaşının gerçekleşeceğini belirtiriz.

Söz konusu eylem nedeniyle İzmir halkının mağduriyetini önlemek amacıyla kent içi ulaşım sisteminde sabahın ilk saatlerinde revizyon yapılarak, özellikle işyerleri ve okulların yoğun olduğu bölgelere, ESHOT otobüsleri ile beslemeler gerçekleştirildi.

Reklamlar