İzmir’de Metro daha açılmadan bu hale geldi !

İzmir’de uzun süredir tartışmaların odağı haline gelen ‘metro skandalı’nın tartışmaları bitmek bilmiyor. Yetkililerce hazır olduğu belirtilen ve açılacağını günü bekleyen Askeri Hastane ile Nokta istasyonlarının içler acısı hali görenleri hayrete düşürüyor. Her iki istasyonun da objektiflerimize yansıyan sahipsiz hali, İzmir’deki yerel yönetim anlayışının geldiği noktayı açıkça özetliyor.


İstasyonların girişinde herhangi bir önlem göze çarpmıyor ve dileyen herkes kepenklerle kapalı olan tünel girişine kadar rahatça ilerleyebiliyor. Yürüyen merdivenler ve tünel girişinde rahatça erişim sağlanabilirken, ne herhangi bir önlem ne de herhangi bir uyarıcı levhaya rastlanabiliyor. Yine istasyon çevresinde ya da girişinde herhangi bir görevli bulunmazken, güvenlik için kamera dahi kurulmamış.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin büyük sıkıntılarla yürüttüğü ve milyon dolarlık yatırıma mal olan metro projesinin bu başıboş, sahipsiz ve harap edilmiş haliyle vatandaşları çileden çıkartmaya devam ediyor. Esnafın belirttiğine göreyse, durumu şikayet edeli yaklaşık bir ay olmuş. Ancak seslerini bir türlü duyuramamışlar. Yaklaşık iki hafta önce istasyonları denetlemeye gelen yetkililere de aynı durumu iletmişler, fakat yine herhangi bir çalışma yapılmamış.

İstasyon duvarları kimliği belirlenemeyen kişilerce sprey boyayla boyanmış. Engellilere hizmet edecek olan asansörün camları ise düşüncesizce kırılarak paramparça edilmiş. Esnafın belirttiğine göre de, asansörlerin dış cephe panelleri ise hurdacılar tarafından çalınmış. Bu da yetmezmiş gibi istasyonun merdivenlerinde biriken çöp, pislik ve içki şişeleri kirliliği gözler önüne seriyor.

Akıllarda esas soru işareti bırakan olay ise metroyu yapmak için bu kadar emek sarf eden belediyenin korumak için neden aynı özeni göstermediği. Daha açılmadan sahipsiz bırakılan ve önlem alınmayarak başıboş bırakılan metro bu hale gelirken, açıldıktan sonra ne olacak? Sarhoşların ve gececilerin uğrak noktası olan metro istasyonlarına kim, ne zaman sahip çıkacak?

Kaynak : Gazete Yenigün

 


İlk yorum yapan olun

Yorumlar