Kırım’da 250 milyonuncu yolcu anısına troleybüs anıtı açıldıUkrayna’ya bağlı Kırım Özek Cumhuriyeti’nde 250 milyonuncu yolcunun taşınması anısına troleybüs anıtı açıldı.

Anıt açılışına katılan Kırım Başbakanı Anatoliy Mogilev yaptığı konuşmada; “Bu anıtın açılışı sadece Kırım troleybüsünü değil aynı zamanda bütün troleybüs çalışanlarına saygımızın bir göstergesi. Anıttaki troleybüs 20 milyona aşkın yolcuya hizmet verdi. Kırım Troleybüs İdaresi, kuruluş tarihi boyunca bütün dünya nüfusu kadar 6 milyar yolcu taşıdı. Bu anıtın vesilesiyle herkesi kutluyorum. Bu anıt Kırım’da bütün çalışanların emeğini ve zahmetini temsil edecek. Artık başkent Simferopol ile Yalta arasındaki bu tepede bir turistik mekânımız daha oldu” diye konuştu.

Anıttaki troleybüs 1972 Çek yapımı ve Simferopol-Yalta hattında 2 milyon kilometrelik yol yaptı ve 20 milyondan fazla yolcu taşıdı.. Kırım’da ilk şehirlerarası troleybüs hattı Simferopol şehrinden Aluşta’ya kadardı 20 yıl içerisinde hat Yalta’ya kadar uzatılmıştı.

Anıt fikrinin ise Kırım’daki 250 milyon yolcu taşıması sonrasında ortaya çıktığı bildirildi.

Kaynak : www.bugun.com.tr

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.