Marmaray projesinin sigortalanması dünya sigortacılık tarihinde bir ilk!

Sigorta Brokerliği ve Risk Danışmanlığı şirketi Marsh Türkiye’nin CEO’su Mert Yücesan, Türkiye’de 500 milyon dolar sigorta priminin Marsh üzerinden geçtiğini belirterek, Marmaray projesinin sigortasının da kendileri tarafından yapıldığını söyledi. Yücesan “Dünyada bazı projeler kanıtlanmıştır. Mesela bina inşaatları. Sigortacı olarak ne yapacağınız bellidir. Ama Marmaray bir batırma tünel ve dünyada bu kadar derinde üstelik fay hattına bu kadar yakın bir yerde ilk defa yapıldı. Manş Tüneli’ni kayayı delerek yapıyorsunuz ki Marmaray’ın yanında basit bir yöntem kalıyor. Burada sigorta şirketlerinden sigorta alınıp alınmayacağı endişesi vardı. Biz kendi bünyemizde Dünya Tünel Cemiyeti’nin Başkanı’na önce projenin ilave alınacak önlemlerle nasıl daha güvenli olacağına dair danıştık. Ardından bunu reasürans şirketlerine kabul ettirdik” dedi.


ORTAK HAVUZDAN
Yücesan, Marmaray ya da Türkiye’deki dev sanayi kuruluşları, havayolları ve enerji şirketlerinin, deprem dahil risklerinin sadece bir şirketin değil sigorta toptancıları olarak tanımlanan reasürans şirketleri tarafından, belki 20-30 şirketin dahil olduğu bir ortak havuzla teminatlandırıldığını söyledi.

DÜNYAYA YÖNETİCİ TRANSFER EDİYORUZ
Oliver Wyman’ın Türkiye Lideri Seha İşmen Özgür, “Özellikle finans sektöründe bulunduğumuz bölgede sermaye akışları Avrupa ve Amerika’ya geri çekildikçe Türk bankalarına ve finans kurumlarına yer açılıyor” dedi. Türkiye’de insan kaynağının da çok müthiş olduğunu ve Doğu Avrupa’da, Ortadoğu’da hatta Rusya’da bile Türkiye’dekine benzer bir insan yeteneğinin olmadığını da kaydeden Özgür kendi şirketlerinde de yetiştirdikleri elemanlara yurtdışından devamlı teklif geldiğini söyledi. Özgür, 30 Türk çalışanlarının Oliver Wyman’ın dünyadaki çeşitli ofislerine ihraç olduğunu belirterek bunların bazılarının da üst kademe yönetici olarak transfer edildiklerini kaydetti.

Kaynak : ekonomi.haberturk.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar