Metro ve raylı sistem bütçelerinde kesinti yapılmayacak

Önümüzdeki yıl kamu yatırım ve harcamalarında önemli kısıtlamalar öngören 2013 bütçesinde metro ve raylı sistem bütçesinde kesintiye gidilmiyor.
Meclis’e sunulan 2013 yılı bütçesinde ödenek sıkıntısı nedeniyle yatırımlarda uygulanacak öncelikler sıralaması belirlendi. Ulaştırma ve enerji yatırımları öncelikli yatırım alanları olarak belirlenirken İstanbul’un trafiğini rahatlatacak ulaştırma projeleri de öncelikliler arasında yerini aldı.
Metro ve Boğaz tüp geçişi


Bütçede yer alan yatırım harcamaları maddesine göre, yatırım programında yer almasına karşın bir projeye 2013’te başlanabilmesi için proje maliyetinin en az yüzde 10’u oranında bütçeye ödenek konmuş olması gerekiyor. Ancak bu sınırlamadan ulaştırma ve büyük enerji yatırımları ayrı tutuldu. Enerji açığını azaltmak için 500 MW üzerinde olan baraj ve hidroelektrik santrallerinin yapımına, yüzde 10’dan ödenek ayrılmış olsa dahi devam edilecek.

Önümüzdeki yıl bütçeden yatırımlara aktarılacak ödeneklere uygulanacak sınırlama, metro yatırımlarıyla İstanbul’un ulaşım sorununu çözmeye yönelik büyük yatırımlarda da uygulanmayacak. Bu kapsamda Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı banliyö hattının iyileştirilmesi ve demiryolu boğaz tüp geçişi ile Ulaştırma Bakanlığı’nın İstanbul ve Ankara’da yürüttüğü şehir içi raylı ulaşım sistemleri ve metro yatırımları bütçedeki yatırım sınırlamalarının dışında tutularak kısa sürede bitirilmeleri sağlanacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün terörle mücadele kapsamında kullanmayı planladığı uçak alımı ilk kez 2013 bütçesine girdi. Emniyet ayrıca helikopter alımlarına da bütçe imkanları ölçüsünde devam edecek. Ayrıca insansız hava aracı (İHA), uçuş simülatörü ve Elektronik Harp (HEWS) projeleriyle, Sahih Güvenlik’e motorbot, Orman Genel Müdürlüğü’ne yangın helikopteri, MTA’ya araştırma gemisi alımı konusunda ilgili bakanlar yetkilendirildi.

1 milyar daha az yatırım

Bu yıl bütçede yaklaşık 32,1 milyar liralık yatırım yapılması öngörülmesine karşın yıl sonunda toplam yatırımların tutarı 40 milyar liraya ulaşacak. Önümüzdeki yıl bütçesine ise kamunun yapacağı tüm yatırımlar için 39 milyar lira ödenek kondu. Buna göre, gelecek yıl kamu bu yıla göre 1 milyar lira daha az yatırım yapacak. Devlet, yatırımlarla birlikte diğer mal ve hizmet alımları ile cari harcamalarında da gelecek yıl etkin tasarruf tedbirleri uygulamaya hazırlanıyor.

Kaynak : www.sentezhaber.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar