Metrobüsler Denizli’de sefere başladıTurex’in aylar öncesinden satın alarak beklettiği metrobüsler, Denizli’nin ana güzergâhlardaki üst yapı çalışmalarının istenilen ölçüde tamamlanmasının ardından bugün(Pazar) itibariyle seferlere başladı. 12 metrobüs Kumpus Üçler ve Kampus Yenişehir hattında ring yapıyor.
Denizli’de uzun süredir beklenen metrobüs seferleri bugün(Pazar) itibariyle başladı. İstanbul’dan sonra ilk kez Denizli’de kullanılan metrobüsler, iki ayrı güzergâhta yolcu taşıyor. Turex’in aylar öncesinden satın alarak seferlere hazır hale getirdiği 13 metrobüsten 12’si bugün kontak açtı. İki ayrı güzergahta 6’şar adet metrobüs sürekli olarak ring yapacak. Bir tanesi ise herhangi bir arazı ve aksiliğe karşı yedekte bekletiliyor.

GECE TALEBİNİ ÖLÇMEK İÇİN 15 GÜN TAM MESAİ
Turex, bugün itibariyle sefere çıkan 12 otobüsü, 15 gün boyunca sabah 08.00 gece 24.00 saatleri arası tam mesai ile çalıştıracak. Bu 15 günlük süreçte gece, vatandaşların metrobüs ihtiyaç ve eğilimleri gözlenecek. Gece seferleri bu gözlemin sonuçlarına göre belirlenecek. Saat 20.00 sonrası sefer sayısı bu gözlem sonrasında belirlenecek ama 20’ye kadar olan sefer sayısı hafta içi hafta sonu ayrımı yapılmaksızın uygulanacak.

İKİ ANA GÖZERGAHTA ÇALIŞACAKLAR
Tureks metrobüslerin 6’sını Kampus-Yenişehir, diğer 6’sını ise Kampus-Üçler hatta çalıştıracak. Bu iki hat Kampus-Bayramyeri arası aynı güzergahı kullanacak. İlk ve son duraklardan karşılıklı 3’er otobüsün sefere başladığı hatlarda ortak güzergahlardaki duraklardan her 10 dakikaya bir, güzergahların ayrıştığı duraklardan ise her 20 dakika bir metrobüs geçecek.
ORTAKGÜZERGAH
Kampus’ten kalkacak metrobüsler, Polis Evi önünden, Bursa Caddesi’ne oradan İncilipınar’a inecek. İstiklal Caddesi üzerinden Çınar’a ulaşacak olan metrobüsler, Gazi Bulvarı’nı kullanarak İstasyon Caddesi’ne inecek. Metrobüsler daha sonra Halley Oteli kavşağından Cumhuriyet Caddesi’ne dönecek. Metrobüsler Hacılar Camii yanındaki 505 sokaktan önce Bayramyeri’ne ardından Denizli Devlet hastanesi önüne ulaşacak. Metrobüslerin ortak güzergahı Özay Gönlüm Meydanı’nda son buluyor.

ÜÇLER HATTI
Üçler metrobüsleri Özay Gönlüm Meydanı’ndan sağa yani 29 Ekim Bulvarı’na yönelecek. Bulvardan önce Adliye Binası, ardından Servergazi Devlet Hastanesi kavşağına ulaşacak olan metrobüsler Vali Yusu Ziya Göksu Bulvarı’ndan Üçler’e yönelecek. Üçler hattının son durağı ise Üçler Mahallesi içi.

YENİŞEHİR HATTI
Yenişehir hattındaki metrobüsler, Özay Gönlüm Bulvarı’ndan Akkonak Meydanı’na oradan Tanca Nizamiyesi önüne yönelecek. Tanca’dan sonra Esnaf sitesinin yanından Teraspark’a çıkacak metrobüsler, Menzir Sitesi ve Namazgah Camii önünden Çevik Kuvvet Şubesi önündeki son duraklarına ulaşacak.

Kaynak : www.denizlihaber.com

Reklamlar