Münih S Bahn raylı ulaşım sistemi 40 yaşına girdi

Münih’te olimpiyat oyunlarının düzenlendiği 1972 yılında hizmete giren Münih S Bahn raylı ulaşım sistemi 40 yaşına girdi. Münih’te düzenlenen kutlamaya siyaset ve ekonomi çevreleri ile demiryollarından 250 temsilci katıldı.


Alman Demiryolları CEO’su Rüdiger Grube, Bavyera Ulaştırma Bakanı Martin Zeil ve Münih Belediye Başkanı Christian Ude, S Bahn sisteminin bölgeye kazandırdıklarını anlattı.

CEO Grube, 442 kilometre ray hattı, 149 durak ve günde bin 60 tren seferi ile Münih S Bahn’ın Almanya’da şehir merkezinde hizmet veren en büyük raylı sistem olduğunu ifade etti. Bundan sadece Münih ve çevresinde oturan 2,7 milyon insanın değil, aynı zamanda her yıl Münih’i ziyaret edebn 107 milyon turistin de faydalandığını söyledi.

Münih Belediye Başkanı Ude, günde 240 bin yolcu taşıma hedefiyle yola çıkan Münih S Bahn sisteminin günde yaklaşık 750 bin kişiyi taşıdığını söyledi.

Bavyera Ulaştırma Bakanı Martin Zeil ise başarı hikayesinin devamı için S Bahn raylı sisteminin daha da genişletilmesi gerektiğini dile getirdi.

Kaynak : www.haberler.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar