Ordu Üniversitesi Rektörü’nden Hafif Raylı Sisteme Geçiş TeklifiOrdu Üniversitesi (ODÜ) Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, üniversitelere artık dünyanın hiçbir yerinde dolmuşla öğrenci taşınmadığını, artık Ordu’nun hafif raylı sistemi kurması gerektiğini söyledi.

Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Ordu Gazeteciler Cemiyeti’nde yaptığı açıklamada, Karadeniz Sahil Yolu’nda dolmuş durağına geçişlerin öğrenciler için sıkıntılı olduğunu belirterek, “16 ay kadar önce özellikle uluslararası bir yolda öğrencinin taşınamayacağını söyledik. Önceden de benim elim hep yüreğimdeydi. Akşam üstü derslere kaldığımızda öğrencilerimizi özel olarak öğütlerdik ‘aman karşıya dikkatli geçin’ derdik. Hakikaten sıkıntılı bir yer. O yolda paramparça olanlar öğrencilerimiz oldu” dedi.

“Ana yolda dolmuşla öğrenci taşımacılığı olmaz” ifadesini kullanan Rektör Yarılgaç, “Bu çocuklar sabahları çok zor gidiyorlar. Bazen dolmuşlar yeterli olmuyor. Sabahları dolmuş yetersiz kalıyor bana da en fazla şikayet bu yönde geliyor. Ben yerel yönetimlerimize ve sivil toplum örgütlerimize sesleniyorum. Oraya hiç olmazsa bir otobüs taşımacılığı yapılmalıdır. Bunlar dillendirilmeden çözüme ulaştırılabilir. Bizim üniversite olarak dillendirmemiz gereken, şehre önderlik yapmamamız gereken artık hafif raylı sistemi Ordu’ya kuralım. Ordu çok güzel bir vadi üzerinde dümdüz bir alan tepeliği yok. Hele üniversitesi ile hatta hava alanı ile bunu kıyasladığınızda düz bir alana sahip. Artık bunun üzerinde tartışmaya başlayalım. Biz projelendirilmesine destek olalım. Avrupa Birliği’nin ve dünya bankasının bu tür projelere ciddi bir desteği oluyor. Tamamen şehirleşmesini tamamlamamış bir ilde yaşıyoruz. Biz buna bugün başlasak beş yıl sonra kurulabilecek bir şey. Şimdiden bu çalışmaya başlamamız gerekiyor” diye konuştu.

 

Kaynak : www.haber3.com

Reklamlar