Ortadoğu’da demiryollarına 190 milyar dolar yatırılacak

Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinde planlanan demiryolu projelerinin değerinin 190 milyar doları bulduğu fakat şu ana kadar sadece 18 milyar dolarlık kamu yatırımının gerçekleştirilebildiği kaydedildi.


Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi’de düzenlenen demiryolu konulu konferansta konuşan uzmanlar, bölgenin demiryolu sektöründe dünyanın en hızlı büyüyen piyasalarından birisi olduğunu ve hızlı şehirleşme neticesinde özellikle Körfez ülkelerinin alternatif ulaşım modellerine yöneldiğini söyledi.

Örnek olarak Körfez Demiryolu Ağı 2017’de tamamlanacak ve altı Körfez ülkesini hem birbirine hem de ileriki safhalarda Türkiye üzerinden Avrupa’ya bağlayacak. Bu ağ ile bölgedeki yük ve yolcu taşımacılığı hem daha ekonomik hem de çevre dostu olacak.

Kaynaklara göre yapılması planlanan yatırımların sadece yüzde 10’u gerçekleştirildi. BAE’nin ticari merkezinde kurulan Dubai Metrosu 9 milyar dolara, Suudi Arabistan’daki demiryolu projesi 3 milyar dolara ve Mısır’daki proje 3 milyar dolara mal oldu. Diğer ülkelerdeki 3 milyar dolarlık projeler de eklendiğinde şu ana kadar 18 milyar dolarlık demiryolu yatırımı yapıldığı ortaya çıkıyor.

Uzmanlar ayrıca ilk safhada demiryolu projelerinin devlet desteği olmadan yapılamayacağını fakat ileride bu ağların özelleştirilebileceğini belirtiyor. Demiryolu ağlarının uzun vadede bölge ülkelerin ekonomisine de ciddi katkıda bulunacağı vurgulanıyor.

Kaynak : http://www.haberaj.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar