Rusya Demir Yolları’nın 175. Kuruluş Yıldönümü şerefine bir çizgi film yapıldı.Altmış saniyelik çizgifilm, seyirciyi geçmişten Rusya’nın gelecek demiryolu hatlarına kadar taşıyarak yerli demiryollarının tarihini anlatıyor.

ITAR-TASS Haber Ajansı, çizgifilmin ‘Yaşlı ve Deniz’ adlı romanın çizgifilm versiyonu ile Oscar kazanmış olan Aleksandr Petrov tarafından hazırlandığını bildiriyor.

Çizgifilmin özelliği ‘canlanan resim’ tekniğidir. Bu tekniği kullanan sanatçı, parmakları ile cam üzerine görüntüleri aktarır, çok özel durumlarda fırçanın yardımına başvurur. Her sahne eşi olmayan bir tablodur ve bu tablo ekrana anlık olarak gelmektedir. Kamera’ya çekilen her sahne kısmen ya da tamamen silinmekte, sanatçı ise yeni bir haraketi çizmeye başlamaktadır, işte böyle kare kare çizgifilm oluşturulmaktadır. Sonuçta ise camın üzerinde filmin sadece son anı kalmaktadır.

Bir saniyelik çizgifilm yapabilmek için 20 kare resim çizmek gerekmektedir, bir filmdeki böylesi karelerin sayısı binden fazla olmaktadır.

Hazırlanan video sinema ve televizyonlarda gösterilecek. Bunu havaalanlarında ve tren garlarında da görmek mümkün olacaktır.

30 ekim tarihinde demiryolları çalışanları ve onlarla beraber tüm Ruslar Rusya Demir Yolları’nın 175. kuruluş yıldönümünü kutlayacaklar. Halkın kullanımı için yapılan Rusya’nın ilk demiryolu Tsarskoselskaya Demiryolu idi. İlk defa 1837 yılında ‘Provornıy’ lokomotifi, bu demiryolu üzerinden demir tekerlekli arabalara benzeyen bir kaç üstü açık vagonu taşımıştı. Bugün ise OAO RDY, 85,2 bin kilometre demiryolu, 24,1 bin adet uzun mesafe yolcu vagonu demektir. OAO RDY demiryolu işletmeleri arasında dünyanın ilk üç lideri arasındadır.

Kaynak : http://turkish.ruvr.ru

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.