Samsun hafif raylı sistemi 2 yılda 26.5 milyon yolcu taşıdı

Samsun’da ulaşım alanında büyük değişiklikler getiren ve 10.10.2010 tarihinde saat 10.10’da hizmete giren hafif raylı sistem, 2 yıl içerisinde 26 milyon 417 bin yolcu taşıdı.


Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği ve vatandaştan büyük rağbet gören hafif raylı sistemin 2 yaşını doldurması dolayısıyla kutlama programı düzenlendi. 10.10.2010 tarihinde saat 10.10’da hizmete giren hafif raylı sistemin 2 yaşı, bugün saat 10’u 10 geçe Cumhuriyet Meydanı İstasyonu’nda yolculara dağıtılan 2 bin kırmızı karanfille kutlandı.

Kırmızı karanfil dağıtımı sonrasında hafif raylı sistemin ikinci yaşını kutlamanın sevinci ve mutluluğu içerisinde olduklarını söyleyen Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı, 10.10.2010 saat 10.10 tarihinden bu yana 16 tramvayın toplam 26 milyon 417 bin 820 kişi yolcu taşıdığını açıkladı. 2 yıl içerisinde 207 bin 623 sefer yapıldığını söyleyen Sefer Arlı, tramvayların bu sefer sayısında toplam 3 milyon 321 bin 986 kilometre yol kat ettiğini söyledi. Yaklaşık 110 milyon euro maliyeti olan sistem hakkında bilgiler veren Sefer Arlı, “Hat kapasitemiz günlük 90 bindir. Hafta sonu ortalama 50 bin yolcu sayımız varken, bu sayı hafta içi ise 67 bin 500 civarındadır. Her 5 dakikada bir sefer yapan tramvaylarımız günlük 357 sefer düzenliyor. 239 personelimiz ve 18 aktarma otobüsümüzle halkımıza hizmet etmenin sevincini yaşıyoruz” dedi.

SAMSUN-TEKKEKÖY HATTI

Samsun-Tekkeköy arasında yeni raylı toplu taşım hatları kurulması için çalışmaların hızla devam ettiğini söyleyen Sefer Arlı, “Tekkeköy ilçemiz için hafif raylı sistem çalışmalarımız sürdürülüyor. Hatların kurulması için planlama ve fizibilite çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca mevcut güzergahlar için 45 metre uzunluğunda 5 yeni tramvay alımı için ihaleye çıkılmıştır. Bu konuyla ilgili de ilahe komisyonu incelemelerini sürdürmektedir” diye konuştu.

ÜNİVERSİTE-KENT MERKEZİ ARASI 23 OTOBÜS

Mevcut halk otobüsleri, minibüs ve dolmuş hatlarıyla görüşmelerin sürdürüldüğünü kaydeden Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, UKOME kararları doğrultusunda 23 adet yeni otobüs alımı yaparak, raylı sistem ile aktarma ve besleme şebekesi oluşturulacağını ifade etti. Sefer Arlı, “Raylı sistem güzergahlarında tamamı modern, elektronik, klimalı ve engelli kullanımına uygun otobüslerimiz kasım ayı içerisinde hizmete girecektir. Yani raylı sisteme ulaşamayan yolcularım için duraklara kuzeyden güneye, güneyden kuzeye doğru aktarma yapacaktır. Bu otobüsler ile üniversite ve kent merkezi arası besleme, raylı sistem ile de kentin değişik bölgeleri arası ekonomik aktarma sağlanması öngörülmektedir” şeklinde konuştu.

Kaynak : www.haberyurdum.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar