Samsun- Tekkeköy arası hafif raylı sistem için planlama ve fizibilite çalışmaları sürüyor

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Tekkeköy ilçesi için hafif raylı sistem çalışmalarının sürdürüldüğünü söyledi. Arlı ayrıca, mevcut halk otobüsleri, minibüs ve dolmuş hatlarıyla görüşmelerin sürdürüldüğünü belirtti.
Üniversite kent merkezi arasına 23 yeni otobüs geliyor. Diğer yandan Samsun- Tekkeköy arasında yapılması düşünülen hafif raylı sistem için planlama ve fizibilite çalışmaları devam ediyor.


SAMSUN-TEKKEKÖY HATTI
Samsun-Tekkeköy arasında yeni raylı toplu taşım hatları kurulması için çalışmaların hızla devam ettiğini söyleyen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, “Tekkeköy ilçemiz için hafif raylı sistem çalışmalarımız sürdürülüyor. Hatların kurulması için planlama ve fizibilite çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca mevcut güzergahlar için 45 metre uzunluğunda 5 yeni tramvay alımı için ihaleye çıkılmıştır. Bu konuyla ilgili de ilahe komisyonu incelemelerini sürdürmektedir” diye konuştu.
ÜNİVERSİTE-KENT MERKEZİ ARASI 23 OTOBÜS
Mevcut halk otobüsleri, minibüs ve dolmuş hatlarıyla görüşmelerin sürdürüldüğünü kaydeden Arlı, UKOME kararları doğrultusunda 23 adet yeni otobüs alımı yaparak, raylı sistem ile aktarma ve besleme şebekesi oluşturulacağını ifade etti. Sefer Arlı, “Raylı sistem güzergahlarında tamamı modern, elektronik, klimalı ve engelli kullanımına uygun otobüslerimiz kasım ayı içerisinde hizmete girecektir. Yani raylı sisteme ulaşamayan yolcularım için duraklara kuzeyden güneye, güneyden kuzeye doğru aktarma yapacaktır. Bu otobüsler ile üniversite ve kent merkezi arası besleme, raylı sistem ile de kentin değişik bölgeleri arası ekonomik aktarma sağlanması öngörülmektedir” şeklinde konuştu.

Kaynak : http://www.samsunanaliz.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar