Topbaş’tan metro müjdesi

Boğluca Deresi Islah çalışmalarını yerinde incelemek için Silivri’ye gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İHA muhabirinin sorularını yanıtladı.


60 MİLYON DEĞERİNDE YATIRIM

Boğluca deresinin taşkınlarda büyük problem yaşayan bir dere olduğunu anlatan Topbaş, “60 milyon TL’ye yakın bir yatırım yapıldı. Bu da bir kentsel dönüşüm demektir. Projede gördüğünüz boyalı alanların kaldırılması yıkımlarda da görüldüğü gibi gerçekten risk taşıyan alanlardır. Böylece burada yaşayanlar bir noktada kurtulmuş oldular. Silivri’de önemli bir kentsel dönüşüm çalışması görüyoruz. Dönemimizde bugüne kadar Silivri’ye 810 milyon TL yatırım yaptık. Doğalgaz getirdik, altyapıyı yaptık, kış sularını kontrol altına aldık. İSKİ ciddi derecede çalışmalar yaptı. Çöp yığınlarının bulunduğu bölgedeki sorunları ortadan kaldırdık ve yatırımlarımızı devam ettirmekteyiz. Riskli olan yapılar üzerindeki çalışmalarımızda devam edecektir” diye konuştu.
Başkan Topbaş, Haliç metro geçişiyle ilgili de açıklamalar da bulundu.

18 YILDIR YAPILAMAYAN KÖPRÜ GÜNDE 1 MİLYON YOLCU TAŞIYACAK

UNESCO ile mutabakata varıldığını açıklayan Topbaş, “Yapılan projeler olumlu karşılandı. Şuanda yapılmakta ve 18 seneden beri yapılamayan köprü, günde 1 milyon yolcu taşıyacak hat. Devreye girmesi bekleniyor çünkü başka bir alternatifi yok. Tünel kazıları bitmiş bir hattan bahsediyoruz. Geçmişte Sayın Başbakanımız 1982’de belirlenen güzergahı değiştirmek istemiş o dönemde karşı çıkılmış. Mecburen kazılmış tünelleri bağlayan bir köprü yapılıyor. İlerde bunu bir televizyon programında çok daha detaylı anlatacağım. Çünkü bilen de konuşuyor, bilmeyen de. Az bilgiyle birileri meydanı boş bularak çokça konuşuyor. Bunu bilenlerin konuşması daha doğru olur ve bu kentte ulaşım ile ilgili ihtiyaç olan bir akstır. Bu aksı yerine getirmek zorundayız başka çaresi yok. Çünkü Doğu-Batı hattı olan Marmara rayına entegre olacak Kuzey-Güney hattı olarak bunun devreye girmesi bekleniyor ki şehirde bireysel aracı toplu taşıma araçlarına yönlendirmenin tek yolu bu başka çaresi yok” diye konuştu.

İSTANBULLU KEYİFLİ SEYAHATLER GEÇİRECEK

Topbaş, 2013 yılının Eylül ya da Ekim ayında test sürüşlerinin başlayacağını ifade ederek, “İstanbul güzel olacak ve İstanbullular keyifli seyahatler yapacak. Oradan metroyla geçerken Tarihi yarım adayı çok daha güzel görme imkanı yakalayacaklar. Düşünün 1 milyon yolcunun geçebileceği bu güzergah üzerinden, Unkapanı köprüsünden belki bu kadar fazla trafik geçmeyecek. Belki otobüsler orada devre dışı kalacak. Olaya birazda bu açıdan bakmak lazım” dedi.

Kaynak : İnternet Haber


İlk yorum yapan olun

Yorumlar