Trabzon- Gümüşhane- Erzincan Demiryolu ve Tirebolu-Gümüşhane-Erzincan Demiryolu Projeleri’nin ÇED raporlarına 4 İtiraz Geldi

TRABZON’UN ve bölgenin geleceğini etkileyecek en önemli projelerin başında gelen Trabzon- Gümüşhane- Erzincan Demiryolu ve Tirebolu-Gümüşhane-Erzincan Demiryolu Projeleri’nin ÇED raporları askıdan indi. Demiryolu raporuna Trabzon ve Bayburt’tan toplam 4 itiraz geldi. İl Müdürlüğü itirazları dosyaya ekleyerek bakanlığa gönderdi.Bayburt TSO: Ovadan Geçsin!

BAYBURT Ticaret ve Sanayi Odası, demiryolunun Bayburt Ovaları’ndan daha rahat geçebileceği gerekçesiyle itiraz ederken, Jeofizik Mühendisleri Odası güzergah boyunca Jeomorfolojik ve tarihi yapıların yeniden değerlendirilmesini istedi. KARÇEV Firması ise kendilerine ait taş ocağı ile güzergahın çakıştığını belirtti.

En Anlamlı İtiraz Çelik’ten…

ÇED raporuna en anlamlı itiraz KTÜ İnş. Mühendisliği Ulaşım Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fazıl Çelik’ten geldi. Alternatiflerin daha iyi değerlendirilmesini talep eden Çelik, Erzincan-Gümüşhane hattının Akçaabat’tan inmesi halinde özellikle tünellerin daha rantabıl ve ekonomik olacağını ileri sürdü.

TRABZON’UN geleceğini etkileyecek en önemli projelerden biri olan “Trabzon- Tirebolu-Gümüşhane- Erzincan Demiryolu Projesi”nin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu askıdan indi. Demiryoluyla ilgili ÇED Raporu’na Trabzon ve Bayburt’tan toplamda 4 itiraz yapıldı. Ulaştırma Bakanlığı itirazları görüştükten sonra projenin yapım ihalesi için süreç başlayacak. “Trabzon, Gümüşhane, Giresun ve Erzincan Demiryolu Projesi”nin geçtiğimiz günlerde askıya çıkan ÇED Raporu için belirlenen itiraz süresi bitti ve rapor askından indi. ÇED Raporu’na Trabzon’dan 3 ve Bayburt’tan da 1 olmak üzere toplam 4 itiraz yapıldı. Trabzon Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, yapılan itirazları ÇED Raporu’yla ilgili dosyaya ekleyerek Ulaştırma Bakanlığı’na gönderdi.

İŞTE YAPILAN İTİRAZLAR

1- KTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Ulaşım Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fazıl Çelik; Trabzon-Erzincan Demiryolu Projesi’yle ilgili alternatiflerin daha iyi değerlendirilmesini talep ederek, Akçaabat’tan inecek hatta özellikle tünellerin daha rantabıl ve ekonomik olacağını ileri sürdü.

2- Jeofizik Mühendisleri Odası Trabzon Şubesi; güzergah boyunca var olan jeomorfolojik yapıların ve tarihi yapıların yeniden değerlendirilmesini istedi.

3- Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası; Trabzon-Erzincan Demiryolu Projesi’nin Bayburt ovalarından çok daha rahat geçebileceği bu nedenle Erzincan-Bayburt-Trabzon güzergahının fizibilitesinin yapılmasını talep etti.

4- KARÇEV Müşavirlik Ltd.Şti.; Maçka sınırları içinde daha önce ÇED izni aldıkları firmaya ait taş ocağının demiryolu güzergahıyla çakıştığını belirterek, güzergahın yeniden gözden geçirilmesini talep etti.

Kaynak : Günebakış

Armin
sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar