TÜLOMSAŞ başka yere taşınmalı

TÜLOMSAŞ Eskişehir’in eski ve en büyük kamu kuruluşlarından birisi. Yıllar önce Demiryolları Fabrikası olarak kuruldu. Yıllar sonra özerkleşti. Önce adı ELMS oldu, daha sonra TÜLOMSAŞ.
İnşa edildiği yıllarda şehrin dışındaydı. Tren istasyonuna yakın olsun diye şimdiki yerine yapılmış. Ancak şehir yıllar sonra büyüyüp geliştikçe
TÜLOMSAŞ da yavaş yavaş şehrin merkezinde kalmaya başladı.
Şimdi ise adeta şehrin göbeğinde. Artık şehri sıkıştırıyor.
Şehrin ve ülke ekonomisinin lokomotiflerinden olan TÜLOMSAŞ mevcut yerinde ekonomik ömrünü tamamladı.
Mevcut alan da yapılan işlere baktığımızda yetmez hale geldi. O zaman TÜLOMSAŞ’ın daha ekonomik ve daha sağlıklı iş üretebilmesi için modernize edilmesi şart.
Bu mevcut yerinde mümkün olamayacağına göre daha büyük bir alana taşınması lazım.
ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ
VEYA HASANBEY EN UYGUN YER
Siyasiler şehri sıkıştıran TÜLOMSAŞ’ın mevcut taşınması için gereken adımı atmalı. Organize Sanayi Bölgesi ile Hasan Bey Lojistik Merkezi’nin bulunduğu alan en uygun yer gösteriliyor. Baktığımızda doğru bir tespit. Birileri Alpu ilçesini adres gösteriyor. Alpu olmaz. Şehre uzak. İşte bu bahane ile TÜLOMSAŞ modernize edilerek yapacağı iş miktarı da artacak ve daha büyük işlere imza atacak duruma gelecek. Örneğin tramvay üretebilecektir.
TÜLOMSAŞ’IN BULUNDUĞU ALAN
İKİNCİ KENT MEYDANI OLABİLİR
Stadyumun taşınmasından sonra eski yerin kent meydanı olması konuşuluyor. Hatta yanına da halkın spor yapabilecekleri küçük tesisler de yapılmalı diyenler var. Bende bu düşünceye katılıyorum. Yanında yeni stadyumun finansı için yapılacak konut veya AVM’ye karşı değilim. Ama TÜLOMSAŞ taşınması halinde bu alan da rant olarak görülmemeli. Hele hele konut veya AVM alanı olarak hiç görülmemeli. O zaman TÜŞOMSAŞ’ın taşınmasının ne anlamı kalacak? Şehre ikinci bir ‘kent meydanı’ kazandırılmalı. Yine herkesin spor yapabileceği spor alanları ile zeminde küçük küçük alış veriş merkezleri ve onun altında da otopark. O bölgede oturanların eminim ki araçlarını mutlaka oto parka koyacaklardır.


Kaynak : www.anadolugazetesi.net


İlk yorum yapan olun

Yorumlar