Türkiye Olarak Lojistik Master Planına İhtiyacımız var

4PL lojistik danışmanlık Hizmetlerinden Tuncay Aydın bey’in Beylikdüzü’nde bulunan ofisinde Sektörün sorunlarını ayrıca firmalara verdikleri danışmanlık ve sektör çalışanlarına yönelik vermiş oldukları eğitimler konusunda keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. 2012 yılında kurulmuş olan 4PL Lojistik ve Danışmanlık firması ağırlıklı olarak gıda sektörüne hizmet veriyor.


4PL ürünü kaynağından, üretim aşamasına, üretim aşamasından depolama ve nihai tüketiciye ulaştırılmasına kadar olan tüm süreçlerde aktif rol oynamaktadır.
4PL, Dördüncü Parti Lojistik danışmanlığını uzman tecrübeli bir kadrosu ile hizmet vermeyi hedeflemiştir. Modern yönetim anlayışı, uzman personel ve nitelikli iş gücünden cesaret alarak 4PL her yıl yeni yatırımlar yapmakta, bu yatırımlar ile müşterilerine mükemmel hizmet kalitesini en üst servis seviyesinde sunmakta.

S: Sizi ve firmanızı tanıyabilirmiyiz. 4PL ‘nin açılımı nedir?

• Inchcape Retrans Uluslar arası Dağıtım firmasında, 4 yıl,

• Betek Boya’da (Filli Boya) 6 yıl,

• TNT Lojistik Hizmetlerinde 4 yıl,

• Netlog Lojistik Hizmetlerinde 5,5 yıl,

• İzlog Lojistik’de 1 yıl,

olmak üzere, yukarda belirttiğim firmalarda çeşitli kademelerde üst ve orta kademe yöneticisi olarak hizmet verdim ve sektörde 20 yıllık tecrübe kazandım.

Sosyal Sorumluluk projeleri bazında, Lojistik camiasında çalışanların bilgi birikimini arttırmak, sektör çalışanların buluşması için, Lojistik Derneği (LODER)’i kurucu üyeliği ve İki dönemde Yönetim Kurulunda görev yaptım. LODER’ de halen “ Soğuk Zincir Dağıtım Komitesi” liderliği görevime devam etmekteyim.

Nakliye sektörünün gelişmesi için, İstanbul Nakliyeciler Derneği, Başkan Yardımcılığı görevini yapmaktayım.

Özellikle, Soğuk Ürün Dağıtım, Depo Yönetimi, Süt Toplama Lojistiği ve Yurt içi Nakliye ve Filo Yönetiminde tecrübelerimin fazla olması nedeniyle, sektörde firmalara eşit bir şekilde bilgi birikimini paylaşmak üzere Danışmanlık hizmeti kurmayı hedefledim.

2012 yılında kurulmuş olan 4PL Şirketimiz, hizmet alan ve veren firmalara Danışmanlık Hizmetleri vermek, diğer taraftan ise Lojistik Hizmetleri olarak da ağırlıklı olarak gıda sektöründe hizmet vermeyi hedeflemiştir. 4PL ürünü kaynağından, üretim aşamasına, üretim aşamasından depolama ve nihai tüketiciye ulaştırılmasına kadar olan tüm süreçlerde aktif rol oynamaktadır.

4PL, Dördüncü Parti Lojistik danışmanlığını uzman tecrübeli bir kadrosu ile hizmet vermeyi hedeflemiştir. Modern yönetim anlayışı, uzman personel ve nitelikli iş gücünden cesaret alarak 4PL her yıl yeni yatırımlar yapmakta, bu yatırımlar ile müşterilerine mükemmel hizmet kalitesini en üst servis seviyesinde sunmaktadır. Hedeflerimiz arasında 4. Parti Lojistik Hizmetlerini de sunmaktır. İsmimizi de buradan yola çıkarak koyduk.

4. Parti yeni bir terim olması nedeniyle, kısaca açıklaması;

Birinci Parti Nedir ? Üretici, imalatçı, gönderici, toptancı vs. malın ve/veya hizmetin üreticisidir.

İkinci Parti Nedir ? Birinci partinin doğrudan müşterisi veya akışa göre tedarikçisi olan işletmedir.

Üçüncü Parti Nedir ? İki taraf arasındaki mal ve hizmet akışına giren şirkettir.

Dördüncü Parti Nedir? Lojistik firması ise müşterilerine kapsamlı tedarik zinciri çözümleri sunmak için, kendi organizasyonunun kaynaklarını, yeteneklerini ve teknolojisini, üçüncü taraf lojistik(3PL) şirketleri ile bir araya getiren ve tüm zincirinin tasarımını ve yönetimini üstlenen bir şirkettir.

4PL Danışmanlık Hizmetleri olarak;

Nakliye Yönetimi Danışmanlığı,

Filo Yönetim Danışmanlığı,

Depo Yönetim Danışmanlığı,

Çiğ Süt Toplama Lojistik Danışmanlığı,

Soğuk/Donuk Ürün Dağıtım Lojistiği Danışmanlığı,

Lojistik Sistem Uygulama Danışmanlığı,

Tedarikçi İhalesi Danışmanlığı, sunmaktayız.

Bu danışmanlık hizmetlerinde; Mevcut iş akışlarının çıkarılması, yapılan işlerin incelenmesi, raporlanması, kıyaslama çalışmalarının yapılması, Swot Analizi (Güçlü, zayıf yönler, fırsatlar ve tehditler) ‘nin çıkarılması, mevcut ile olması gerekenlerin çıkarılması, Alternatif modellerin sunulması, Daha fazla maliyet avantajlarının ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Gerektiğinde raporda ortaya çıkarılan ve mutabakata varılan hedeflere ulaşmada fiilen performanslara dayalı bir Danışmanlık bedeli ile çalışma yapılması hedeflenmiştir.

S: 4PL olarak ne tür eğitimler veriyorsunuz?

Lojistik sektör çalışanlarına, eğitimleri TGB Eğitim ve Organizasyon Hizmetleri adlı firma ile yapmış olduğumuz anlaşma çerçevesinde vermekteyiz. LODER Lojistik Derneği ‘nin, “LOJİSTİK VE TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ EĞİTİMLERİ” genel katılıma açık ve Kurumsal firmalara yönelik olarak, TGB Eğitim ve Organizasyon Hizmetleri tarafından düzenlenmektedir. Kurumsal eğitim programlarımız; firma ihtiyacına göre belirlenmekte ve program içeriği -süresi oluşturulmaktadır.

Eğitmenlerimiz; teoriyle pratiği yan yana getiren, konularında uzman hocalarımız ve sektörde yöneticilik yapan uzmanlarımız tarafından verilmektedir. Genel katılıma açık eğitim salonlarımız ve hizmetlerimiz, TGB Eğitim ve Organizasyon uzman ekibi tarafından katılımcılarımızın hizmetinde olacaktır. Hedefimiz; Lojistik firmalarında çalışanlarımızın niteliklerini arttırmak, çalıştığı firmaya yönelik yeni projeler ve çözümler üreterek katkıda bulunmalarını sağlamaktır.

Eğitim hakkında 0 212 873 87 47 numaralı telefondan daha fazla bilgi alabilirsiniz.Ayrıca mail ortamındaki sorularınızı info@tgborganizasyon.com adresinden sorabilir, http://www.tgborganizasyon.com web sayfasından da eğitim hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kurumsal ve Genel Açık Eğitimlerimiz ve Hocalarımız;

LOJİSTİK YÖNETİMİ, Prof.Dr.Okan TUNA

TALEP TAHMİNLEME ve STOK YÖNETİMİ, Prof.Dr.Gülçin BÜYÜKÖZKAN

DEPO YÖNETİMİ, Prof.Dr. Mehmet TANYAŞ

TAŞIMACILIK YÖNETİMİ, Doç.Dr. Umut TUZKAYA

TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ, Prof.Dr. Mehmet TANYAŞ

SATINALMA YÖNETİMİ, Y.Doç.Dr.Murat BASKAK

ÜRETİM SİSTEMLERİ ve PLANLAMASI, Y.Doç.Dr.Murat BASKAK

DIŞ TİCARET YÖNETİMİ, Y.Doç.Dr. Emine KOBAN

LOJİSTİK BİLİŞİM SİSTEMLERİ, Osman CİRCİ

PAKETLEME, YEŞİL ve TERSİNE LOJİSTİK, Prof.Dr.Gülçin BÜYÜKÖZKAN

YURT İÇİ NAKLİYE YÖNETİMİ, Gn.Md. Tuncay AYDIN

Lojistik firmalarına ne gibi çözümler sunuyorsunuz?

Hizmet veren ve alan firmaların Lojistik hizmetlerinde, yaşadıkları sorunlara çözüm üretmek veya geliştirmek istediği konularda Uzman ekibimizle birlikte araştırma, geliştirme yapıp, projeler yapmaktayız.

4PL Danışmanlık Hizmetleri olarak;

Nakliye Yönetimi Danışmanlığı,

Filo Yönetim Danışmanlığı,

Depo Yönetim Danışmanlığı,

Çiğ Süt Toplama Lojistik Danışmanlığı,

Soğuk/Donuk Ürün Dağıtım Lojistiği Danışmanlığı,

Lojistik Sistem Uygulama Danışmanlığı,

Tedarikçi İhalesi Danışmanlığı, sunmaktayız.

Bu danışmanlık hizmetlerinde; Mevcut iş akışlarının çıkarılması, yapılan işlerin incelenmesi, raporlanması, kıyaslama çalışmalarının yapılması, Swot Analizi (Güçlü, zayıf yönler, fırsatlar ve tehditler) ‘nin çıkarılması, mevcut ile olması gerekenlerin çıkarılması, Alternatif modellerin sunulması, Daha fazla maliyet avantajlarının ortaya çıkarılması hedeflenmiştir.Gerektiğinde raporda ortaya çıkarılan ve mutabakata varılan hedeflere ulaşmada fiilen performanslara dayalı bir Danışmanlık bedeli ile çalışma yapılması hedeflenmiştir.

S: Lojistiğin ülkemizdeki gelişimi hangi aşamadadır? Geçmesi gereken aşamalar nelerdir?

Gelişmiş ülkelerin tamamının entegre olduğu, günden güne gelişen lojistik konusunda, Türkiye’de de 1980 ile 1990’lı yıllar arasında kara, hava, deniz, demiryolu ve kombine taşımacılık alanlarındaki yatırımlarla alt yapı oluşturulurken, 1990’lı yıllarda atılıma geçildi. Lojistik köyleri Avrupa’da 1960’lı yılların sonlarından itibaren “Lojistik köyü” adı altında gündeme gelirken ülkemizde ise 2005 yılında telaffuz edilmeye, Daha sonrasında özel sektör tarafından da kabul görerek organize lojistik merkezlerin kurulma çalışmalarına başlandı.

Sektörde birkaç kamyonu olan firmalar bile Lojistik hizmet ürettiklerini söyleyerek, yıllardır hizmet vermeye devam ediyorlardı, ancak bu firmalar sürekli azalmaktadır. Bundan 6-7yıl öncesine kadar Lojistik firmaları finans, tecrübe ve güvenirlik açısından güçlü değildi. Uluslar arası Lojistik firmaların devreye girmeleri, hizmet veren firmaların kalite beklentileri daha güçlü Lojistik firmaların yer almasına neden olmuştur.Sektörde son 5 yıl içinde ölçek büyüdü, verilen hizmetlerin yelpazesi genişledi. 5 yıl önce sektör ağırlıkla karayolu nakliye hizmeti verirken, son zamanlarda Entegre Lojistik Hizmeti veren Lojistik firmaları artmıştır. Depolama, Kombine taşımacılık, hava, deniz, süt toplama, Milkrun, iade Lojistiği, özel projeler vs. Özellikle nitelikli personel ihtiyacı her gün artmaktadır. Üniversitelerin Lojistik üzerine eğitim vermeye 4-5 yıldır başlamaları ve yeni yeni mezun vermeleri sektöre nitelikli personel kazandırması önemlidir.

Türkiye’nin lojistik hizmetlerde sağlayabileceği avantajlar ile dünya geneli için önemli bir merkez olma potansiyeline sahip olduğu biliniyor. Ancak; sektörde yük taşımacılığının yanı sıra depolama, gümrükleme, elleçlenme, ambalajlanma gibi hizmetlere de ihtiyaç duyuluyor. Türkiye’nin dünya lojistik pazarında etkin bir konuma sahip olabilmesi için, sektör verimlilik ve etkinliği arttıracak şekilde yapılanmalı ve uygun yatırımlar zamanında yapılmalı. Aynı zamanda kamu ve özel sektör işbirliği ile çağdaş ve ekonomik donanım, bilişim, iletişim gibi teknolojilerden faydalanılmasına olanak sağlanabilir. Halen hizmet veren firmaların, Lojistik operasyonlarını Üçüncü Parti Lojistik firmalarına hizmetine açma yerine, kendileri yapma istekleri ve bunu da daha uygun ve daha kaliteli yaptıklarını inanmaları bir sorun olarak görmekteyim ve bunun aşılması önemlidir.

S: Lojistik sektörünün olmazsa olmazları nelerdir?

Kesintisiz hizmet sunmak, kriz ortamında bile hizmete devam edebilecek finans alt yapısı, Sürekli kendini geliştiren bir organizasyon, iyi bir bilgi işlem alt yapısı, İzlenebilirlik, Hizmet performansını ölçebilmek,

S: Lojistik sektörümüz dünya ile kıyaslanırsa ne durumdadır, sektörün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Dünyada lojistik sektörünün potansiyeli 6 trilyon dolar olarak tahmin edilmektedir. Ülkemizdeki rakamlara baktığımızda, Sektör büyüklüğü 60 milyar dolar seviyesindedir. Türkiye’deki potansiyel lojistik pazarının 90-100 milyar dolar olduğu söylenebilir.Dünya Bankası 2010 Lojistik Performans Araştırmasında Türkiye’nin150 ülke arasında 39. sırada yer aldığını bilinmektedir. Türkiye coğrafyasının lojistik bakış açısıyla önemli üstünlükleri vardır. Ülkemiz jeo-stratejik açıdan Asya ve Avrupa ile Karadeniz ve Akdeniz arasında kavşak konumunda olup üç kıtanın kesişim noktasındadır. Bu bakış açısıyla Türkiye; Avrupa, Balkanlar, Karadeniz, Kafkaslar, Hazar, Orta Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkeleri için bir dağıtım ve toplama(aktarma) merkezi olabilecek özelliği ile uluslararası lojistik açısından çok uygun bir konumdadır. Türkiye coğrafi anlamda kıtaların kesiştiği bir noktada ve doğal bir köprü durumundadır.

S: Lojistik sektörü nitelikli eleman yetişmesi için ne tür girişimlerde bulunuyor ? Sektörün katkısı yeterlimi?

Hizmet alan ve veren firmaların, Lojistik’de görev yapan personeline, uzun vadeli çözümler ürettiğini söylemek zor. Birçok firmanın İnsan Kaynakları kariyer planlama yapmamakta, mevcut personelini ihtiyacına göre yetişmemekte, yatırım yapmamaktadır. Birçok firma Eğitim planı yapmamakta, eğitim vermemekte veya sembolik eğitimler vermektedir. Özellikle nitelikli personel ihtiyacı her gün artmaktadır. Üniversitelerin Lojistik üzerine eğitim vermeye 4-5 yıldır başlamaları ve yeni yeni mezun vermeleri sektöre nitelikli personel kazandırması önemlidir. Bu mezunların özellikle çalışarak tecrübe kazanmaları bu açığı azaltacaktır. Sektördeki çalışanlarında araştırma, kendini yetiştirme vs. hususlarda yetersiz kalmakta, bu bilinçle kendine yatırım yapmamaktadır. Lojistik sektöründeki eğitimlerin ise en büyük masraf kalemi salon maliyetleridir. Bundan dolayı, web tabanlı uzaktan eğitimler hazırlanmalı ve bunu şirketler personelinin hizmetine açmalıdır. Hizmete açmakta yeterli olmuyor, bunu takip etmeli, eğitimlere katılıp, katılmadıklarını kontrol edecek sistemler kurmalıdır. WEB tabanlı uzaktan eğitimler hazırlanması hususunda TGB Eğitim ve Organizasyon Hizmetlerinin çalışma yaptığı ve bu hizmeti sattığı şirketlerin personelinin bu eğitime katılıp katılmadığını, katılan personelle belirli sürelerde geri blldirimini sağlayıp, katkısı hakkında raporlama yapacak şekilde çalışma yapıldığını öğrendim. Bu bence sevindirici bir gelişmedir.

S: Son olarak sizce sektörün sorunlarını nelerdir?

Türkiye’nin Lojistik Master Planı’n olmaması,

Lojistik köylerinin oluşturulamamasının başlıca sorunlardan biridir. “Ülkemizde baskın taşıma türü karayolu olup kamyon bazında bireysel taşımacılık ağırlıklıdır.

Eğitim düzeyi düşük, atıl kapasite yüksek ve filo yaşlıdır. Çoğu lokasyon da serbest piyasa ekonomisi kurallarının oluşmaması, liman ve demiryolu alt yapısındaki yetersizlikler, karma taşımacılık yapısının kurulamaması ve yeteri kadar lojistik köylerin oluşturulamaması başlıca sorunlardır.

Sektörün istenen düzeyde kurumsallaşamaması,

Eğitim, araştırma, standardizasyon ve sertifikasyon eksikliği,

Lojistikte ulusal koordinasyonunun sağlanamaması,

Gümrük mevzuatının lojistik maliyetleri artırıcı yönde olması,

Sektör hakkında güvenilir ve sürekli istatistiksel bilgiler toplanamaması ve yayınlanmaması,

Hizmet veren firmaların lojistik hizmetlerini, Lojistik Firmalarına hizmetlerine açmamaları ve kendilerinin bu işi yapmaları,

Lojistik firmaların özellikle Nakliye fiyatlarında acımasızca fiyatları kırmaları, kamyon sahiplerinin her gün erimesine neden olmaları,

Yük taşımacılığında ağırlığın karayolunda olması,

Araç tedarik’in yapıldığı kamyon-Tır garajların yetersizliği ve hizmete uygunsuz çalışmaları,

AB normlarına uyum, hukuki alt yapı eksiklikleri, mevzuatın getirdiği bürokratik engeller, AB tarafından Türk taşımacılara uygulanan vize ve kota uygulamaları,

Yurt içinde Deniz taşımacılığın verimli ve yeterli kadar kullanıma sunulamaması.

Kaynak : www.lojistiknews.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar