TÜVASAŞ’ta test kriziTürkiye Vagon Sanayi AŞ’nin (TÜVASAŞ) Bulgaristan için ürettiği yataklı vagonların sevkiyatında sorun yaşandığı iddia edildi. Alınan bilgilere göre vagonların hız testlerinin yapılmaması sebebiyle siparişlerin gümrükte bekletildiği belirtildi.

HIZ TESTLERİ YAPILMAMIŞ

TÜVASAŞ eski Genel Müdürü İbrahim Ertiryaki zamanında Bulgaristan ile 30 adet yataklı vagon anlaşması yapılmış, kamuoyuna “TÜVASAŞ’ın Bulgaristan için ürettiği yataklı vagonların sevkıyatına başlandı” şeklinde duyurulmuştu.
Fabrikaya yakın kaynakların iddialarına göre bu 30 adet vagon, hız testleri yapılmadan Bulgaristan’a gönderilmiş, Bulgar yetkililer ise ilk etapta gönderilen 12 adet vagonun gerekli hız testlerinin yapılmaması sebebiyle vagonları gümrükte beklettiği iddia edildi.

TEST İÇİN KİRALANACAK

Alınan bilgilere göre TÜVASAŞ yetkileri sorunu çözebilmek ve hız testlerini yapabilmek için Yurtdışından 180 kilometre hız yapabilecek lokomotif kiralanarak vagonların testlerinin tamamlanması planlanıyor.
Bu doğrultuda test için kullanılacak güzergahında Ankara – Eskişehir arasında bulunan Hızlı tren güzergahı olduğu belirtiliyor. Testlerin kısa zamanda yapılması ve kalan 18 vagonun da bu doğrultuda testlerin ardından teslim edilmesi planlanıyor.

GÜNLÜK 500 EURO CEZA

Bulgar yetkililerinin vagonların hız testlerinin yapılmadığını öğrenmesi, siparişler konusunda sıkıntıya neden oldu.
Yine iddialara göre gümrükte bekletilen ve Bulgaristan’a teslim edilmeyen her vagon için TÜVASAŞ günlük 500 Euro ödemek zorunda kalıyor.

Bu durum TÜVASAŞ’ın 30 adet vagon için günlük toplam 15 bin Euro (35 bin TL) gibi bir parayı gözden çıkarması anlamına geliyor. Konuyla ilgili fabrikadan bir açıklama yapılıp yapılmayacağı ise merak ediliyor.

Kaynak : Sakarya Halk

Reklamlar