Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım : Vatandaş Yüksek Hızlı Tren istiyor

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yüksek hızlı tren teknolojisi ve işletmeciliğinin bir gelişmişlik ölçütü olduğunu ifade etti. Türkiye’nin on yıllardır özlemle beklediği bu hizmeti önce Ankara-Konya, sonra Ankara-Eskişehir hattında gerçekleştirdiklerini hatırlatan Bakan Yıldırım, bir yıl sonra Marmaray’ı ve Eskişehir-İstanbul YHT hattını açacaklarını ifade etti.


2023 ve 2035 yılına kadar demiryollarında yol haritalarını belirlediklerini anlatan Bakan Yıldırım, “10 bin kilometre yüksek hızlı tren yolu ve 4 bin kilometre konvansiyonel demiryolu yaparak, mevcut ağı iki katından fazlasına çıkaracağız” dedi.

Artık her ilin yüksek hızlı tren istediğini belirten Yıldırım, “Önceden nereye gitsem karayolu isteniyordu. Şimdi nereye gitsem ‘yüksek hızlı tren bizim ile, bizim ilçeye ne zaman gelecek’ sorusuyla karşılaşıyorum” diye konuştu.

Vatandaşların taleplerinin ne kadar karşılandığının tespiti için dönem dönem yaptıkları kamuoyu araştırmasına göre, vatandaşların yüzde 80’inin maliyeti ne olursa olsun yüksek hızlı tren hatlarının yapımına devam edilmesini istediğini, yüzde 90’ının hızlı trenle grur duyduğunu belirten Yıldırım, hızlı trenin Türkiye’yi gelişmiş ülkeler ligine yükselttiğine inananların oranının ise yüzde 65’i bulduğuna dikkati çekti. Yıldırım, ankete katılanların yüzde 77’sinin yüksek hızlı treni hükümetin ve devletin başarısı olarak gördüğünü söyledi.

Kaynak : Haberciniz


İlk yorum yapan olun

Yorumlar