3. Köprü ’ye Hazineden finansman desteği

Projeler için Hazine’den finansman desteği geldi
İstanbul’a 3. Köprü ve 3. Havaalanı başta olmak üzere Yap-İşlet-Devret (YİD) yoluyla yaptırılan projeler için Hazine’den finansman desteği geldi. İhalelere finans bulunması için yurtdışında satılmak üzere ihraç edilecek borçlanma araçlarında limit uygulanmayacak.
Hükümetin büyük altyapı yatırımlarında tercih ettiği ancak özel sektörün finansman sıkıntısı nedeniyle geçen yıl kesintiye uğrayan büyük projelere finansman desteği geldi. YİD yatırımcılarına, daha rahat finansman sağlayabilmeleri için, yurt dışında satılmak üzere ihraç edilecek borçlanma aracı ihraçlarında limit uygulanmayacak. Bakanlar Kurulu’nun, ‘Borçlanma Araçlarının İhraç Limitlerine Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Kararı Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu kararda, “Bazı yatırım ve hizmetlerin yap-işlet-devret modeli çerçevesinde yaptırılması hakkında kanun kapsamında gerçekleştirilecek yatırım ve hizmetleri yapmak üzere kurulmuş olan görevli şirketler tarafından ilgili proje ya da işin finansmanını veyahut yeniden finansmanını (refinansman) sağlamak amacıyla yurt dışında satılmak üzere ihraç edilecek borçlanma aracı ihraçlarında limit uygulanmaz” denildi.
Halen YİD yoluyla yapılacak büyük projelerin başında İstanbul’a 3. Köprü ve 3. Havaalanı ile köprü ve otoyol projeleri geliyor. Bunların ihalelerine katılan ya da şartname alan büyük grupların da finansman sağlama sorunu yaşadıkları biliniyordu. Hazine’den gelen bu esneklikle finansman sağlama konusunda sermaye gruplarının eli daha rahatlamış olacak.
Devlet günde 480 bin doları garanti etti
3. Köprü ve otoyol projesinin daha önce gerçekleşen ihalelerine teklif gelmeyince hükümet, ihale koşullarını değiştirmiş ve araç geçiş garantisini artırmıştı. Daha önce 100 bin araç garantisi 135 bin araca çıkarıldı. Yani devlet, bu sayıda aracın geçmemesi halinde, aradaki farkı ortaklığa ödeyecek. Araç geçişinde alınacak ücret de 3 dolar+KDV olarak belirlendi. 3. Köprü’nün işletmeye alındığı günden itibaren hiç araç geçişi olmasa dahi şirketin günlük geliri devlet garantisiyle günde en az 480 bin dolar olacak. Araç geçişi 35 binde kalsa bile devlet İçtaş-Astaldi’ye hiç geçmeyen 100 bin araca karşılık 354 bin doları ödeyecek.
3. Köprü 2.5 milyar dolara mal olacak
İstanbul Boğazı’na inşa edilecek 3.Köprü’nün yapımını da içeren Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin Odayeri-Paşaköy Kesimi’nin ihalesi geçtiğimiz Mayıs ayında gerçekleştirildi. İçtaş-Astaldi ortaklığı ihaleyi 10 yıl 2 ay 20 günlük süre vererek kazandı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, projenin finansmanına ilişkin ihale sonrasında yaptığı açıklamada, kredi bulma sürecinin sınırlı olduğuna dikkat çekmişti. Yıldırım, şu noktaları vurgulamıştı:
“Firma isterse öz kaynakla çalışmaya başlayabilir, biz de böyle olmasını arzu ediyoruz. İdare olarak her türlü kolaylığı sağlayacağız. Şartnamede de belirtildi. Kredi bulma süreci uzayabilir. Ama bunu sınırsız süre olarak belirleyemeyiz. Bu yüzden kredi bulma süreci sınırlıdır.”
Bakan Yıldırım’ın ‘sınırlı’ dediği kredi bulma süresi ise 6 ay olarak belirlenmişti. Bu kapsamda ortaklı, kredi bulmak için yer tesliminin yapılmasının ardından 6 aylık bir süreye sahip olacak. Ancak bu 6 ayın sonunda kredi bulamasa dahi kendi kaynaklarıyla yapım işine başlamak zorunda.

Kaynak : haber.gazetevatan.com

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.