Başbakan, tramvay test sürüşüne geliyor

Başbakan, tramvay test sürüşüne geliyor
Çatalfırın’da tramvay raylarının döşenmesi çalışmalarını akşam karanlığında denetleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe açıkladı: “Bursa üretimi tramvay vagonunda son testler yapılıyor. Vagonu aralık sonunda raya koyarız. İlk deneme sürüşünü de Başbakan yapacak.”
Dönüp yakın geçmişe baktığımız zaman şöyle bir bir durumla karşı karşıya kalıyoruz: Belediye başkanlarının vatandaş ilişkileri yıllardır hep tartışma konusu.
Gerçi…
Başkanların tümü seçim kampanyalarında “sürekli vatandaşın içinde olacağını” söylerler. Hatta aralarında “Benim fotoğrafımı değil, aranızda yüzümü göreceksiniz” şeklinde iddialı söylemlerde bile bulunurlar.
Ama…
Kimi haklı kimi haksız, görev süreleri içinde en büyük eleştiri de vatandaşın içine çıkmama kaynaklı olur.
Fakat…
Büyükşehir Belediye başkanı Recep Altepe bu söylemi tersine çeviren bir tempoda çalışıyor. Zamanının büyük bölümünü, belediyedeki makam odası yerine dışarıda geçiriyor.
Büyükşehir’in tüm şantiyelerine gidiyor, yapılan işleri görüp inceliyor, denetliyor.
Bazen gündüz, zaman bulamazsa da gece mutlaka halktın arasına çıkıyor. Herkesle konuşuyor, herkesle görüşüyor, herkesi dinliyor.
Nitekim…
Akşam karanlığında Çatalfırın’daki Arap Şükrü Sokağı’nın girişinde Balıkçı Reşat’ın önünde bulduğumuzda, Altıparmak’ta devam eden tramvay ray döşeme inşaatını denetlemiş, vatandaşlarla sohbet ediyordu.
Yöneltilen sorulara da içtenlikle cevaplar veriyordu.
Biz de merak ettik…
Acaba, Bursalılar tramvay a ne zaman binecekler?
Şunu söyledi:
“Bir kere adını koyalım. Bursalılar yerli üretim tramvaya binecekler. Türkiye’de bir ilk olacak bu. Biz onun için çalışıyoruz.”
Peki…
Bursa üretimi yerli tramvay ‘da seri üretime ne zaman geçilecek?
Dedi ki:
“İpekböceği adını verdiğimiz Bursa işi yerli üretim tramvayda son testler yapılıyor.”
Şunu ekledi:
“Bugüne kadar binlerce parçanın testleri yapıldı ve onay alındı. Şimdi son testler yapılıyor. Bunların onayı da yakında alınır ve seri üretime geçilir.”
Şu bilgiyi verdi:
“Bursaray Bakım Merkezi içinde test sürüşü için bir alan yaptık, raylar döşedik. Üretilen ilk İpekböceği tramvayı ‘nı orada raya koyup test sürüşü yapacağız.”
Bunları söyledikten sonra da şunu açıkladı:
“Ankara’daki son il başkanları toplantısında Sayın Başbakanımızla görüştüm ve tramvay çalışmaları hakkında bilgi verdim. Hatta, ilk test sürüşü için Başbakanımızı davet ettim. O da kabul etti.”
Tarih de verdi:
“Sanıyorum aralık ayının sonuna doğru ilk vagonu raya koyabileceğiz. Başbakanımız da gelip ilk test sürüşünü bizzat yapacak.”


Kaynak : www.olay.com.trsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar