Bayburt'un Asırlık Hayali İpek Demiryolu konulu konferans düzenlendi

KTÜ Ulaştırma Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çelik:  Bayburt’un Asırlık Hayali İpek Demiryolu
Bayburt’ta, Bayburt’un Asırlık Hayali İpek Demiryolu konulu konferans düzenlendi.
Bayburt Üniversitesi tarafından İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda organize edilen konferansa, Vali Hasan İpek, Belediye Başkanı Hacı Ali Polat, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gökhan Budak, İl Genel Meclisi Başkanı Raci Bayrak, AK Parti İl Başkanı Yusuf Elçi ile öğrenciler katıldı.
Vali İpek, konferansın açılış bölümünde yaptığı konuşmada, Bayburt’un tarihi İpek Yolu üzerinde yer aldığını belirterek, “Şükürler olsun ki Kop Dağı deliniyor. Tüm Ortadoğu’ya ve İran’a Karadeniz’in açılışı Bayburt’tan oluyor. Yine Soğanlı Dağlarını deliyoruz. Salmankaş Tüneli ile Araklı’ya 80 kilometreyle ulaşacağız” dedi.
Çaykara-Of ve Uzungöl’e ulaşacak bir diğer tünelin çalışmalarının Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapıldığını ifade eden Vali İpek, “Bunun dışında yine Sayın Ulaştırma Bakanımız Bayburt’u ziyareti ve temel atma törenleri ziyaretinde Gümüşhane ile ortak bir havaalanımızın yapılacağı sözünü verdi. Eğer bugün Karadeniz’e, Doğu, Ortadoğu ve İran’a ulaşacaksa Bayburt’tan geçmek mecburiyetinde” diye konuştu.
Bayburt’un Asırlık Hayali İpek Demiryolu konferansına konuşmacı olarak katılan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Ulaştırma Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fazıl Çelik, tarihte demiryolu yapma iradesi gösteren üç lider olduğunu belirterek, “Bu liderler İkinci Abdulhamit Han, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 2000’li yıllara geldiğimizde de yüksek hızlı tren hamlesiyle Recep Tayyip Erdoğan’dır” dedi.
Çelik,  Bayburt’un Asırlık Hayali İpek Demiryolu olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:
“Bu beklenti 140 yıllık beklenti. Bayburt 140 yıldan, Osmanlıdan beri demiryolu bekliyor. Osmanlı’nın projelerinde Bayburt var, Atatürk’ün projelerinde Bayburt var. Son 5-6 yıldan beri KTÜ’nün çalıştırdığı, araştırdığı birçok alternatif arasında en doğru, en ekonomik güzergah olarak Bayburt görülüyor. Sadece DLH’nın projelerinde Bayburt yok. Bayburt’un 140 yıllık hayali, hayal kırıklığına uğratılamaz ve uğratılmayacak, buna inancım tam. Yeter ki Bayburt projesine sahip çıksın. Bu projenin en doğru, en ekonomik ve ülke menfaatlerinin en iyi değerlendirdiği bir proje olduğuna inanılsın.”
Konferansın ardından Rektör Budak, Çelik’e bakır işlemeli tabak hediye etti.


Kaynak : www.haberciniz.biz


İlk yorum yapan olun

Yorumlar