Bu demiryoluna nasıl güveneceğiz? | Yüksek Hızlı Tren

Gebze-Köseköy arasındaki 62 kilometrelik hatta devam eden Yüksek Hızlı Tren (YHT) yolu ile ilgili çalışmada, geçen cumartesi günü akşam saatlerinde yaşanan olayın titizlikle araştırılması gerekir.
Yüksek Hızlı Tren yolu, normal demiryollarından daha farklı. Trenin gerçekten hızlı gidebilmesi için, güzergâhta eğimin olabildiğince azaltılması gerekiyor. Bu nedenle Yüksek Hızlı Tren yolu üzerinde pek çok köprü, tünel yapılıyor. Gebze-Köseköy hattındaki demiryolu inşaatını üstlenen firmanın, Derince 60 Evler mevkiinde, Harikalar Sahili girişinde yaptığı köprü, durduk yerde çöküverdi. O köprü tamamlandığında, üzerinde üç hat demiryolu bulunacaktı. Trenler geçecekti. O trenlerin içinde yolcular olacaktı.
Bir köprünün henüz yapım aşamasında çökmüş olması, inşaatın bütünü için ister istemez kuşkular uyandırır. Ulaştırma Bakanlığı, bu işi aceleye getirmek, önümüzdeki yerel seçimler öncesi hızlı treni çalıştırmak istiyor. Finansmanın büyük bölümü Avrupa Birliği’nden temin edilmiş. Sadece bizim ilimizde Gebze-Köseköy arasındaki 62 kilometrelik güzergâhta yapılan yeni demiryolu inşaatı için yaklaşık 150 milyon Euro harcanacak.
İyi de en basit köprülerden biri, daha yapım aşamasındayken çökerse, bu köprülerin üzerinden hızlı tren nasıl geçecek?.. Çok dikkatli olmak lazım.Yüksek Hızlı Tren büyük nimet. Yüksek Hızlı Tren İstanbul-Ankara arasında çalışırsa, eminim Türkiye çağ atlayacak. Ama bu iş, çok büyük titizlik ve ciddiyet isteyen bir iştir. Yolun her santiminin titizlikle yapılması, köprülerin, tünellerin çok sağlam ve dayanıklı olması gerekir.
İşin hızlı ilerlemesi sağlanmalı


Kaynak : www.ozgurkocaeli.com.trsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar