Bursa BB başkanı Recep Altepe, Yerli Tramvay İpekböceğini Basına Tanıttı (Video)

Bursa BB başkanı Recep Altepe Türkiye’nin, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde Durmazlar Makine tarafından geliştirilen ilk Yerli Tramvay  ‘İpekböceği’, tanıtımı için kameraların karşısına geçti.
Tasarımı, mekanik aksamları ve dijital teknolojileri de dahil olmak üzere tamamı Durmazlar Makine tarafından geliştirilen İpekböceği, 56 kişilik bir Ar-Ge ve 60 kişilik bir üretim ekibinin 2,5 yıl süren yoğun çalışmaları sonucu tamamlandı. Kapasitesi 250 kişi olan ve tam doluyken yüzde 8.2’lik eğimi tırmanabilen tramvayın ‘Bogie’ olarak adlandırılan yürüyen aksamı da aynı ekibin imzasını taşıyor. Gelişmiş teknolojiye ihtiyaç duyan ‘Bogie’ üretimi şu anda Türkiye de dahil sadece 6 ülkede gerçekleştirilebiliyor.
İpekböceği’nin güvenlik sistemleri de son derece gelişmiş bir teknolojiye sahip. 5 ayrı fren modülü, yüklü halde 50 tonu geçen aracın acil durumlarda maksimum 46 metrede durmasını sağlıyor. Modüllerden herhangi birinin arızalanması durumunda ise ek koruma sistemleri devreye giriyor. Durmazlar Makine kısa vadede yılda 100 adet tramvay üretmeyi hedefliyor.
sohbet


İlk yorum yapan olun

Yorumlar