Bursa'da üretilen Türkiye'nin ilk yerli tramvayı İpekböceği 'nin test sürüşünü başbakan yapacak

Bursa’da üretilen Türkiye’nin ilk yerli tramvayı İpekböceği ‘nin test sürüşünü başbakan yapacak
Türkiye’nin ilk yerli tramvayı İpekböceği nin testlerinin tamamlanma aşamasına geldiği, gerekli onayın alınmasından sonra raylara indirilecek demir yolu aracının ilk test sürüşünü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı bildirildi.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursaray Bakım Merkezi’ndeki test çalışmaları süren Türkiye’nin ilk yerli tramvayı ”İpekböceği”nin dinamik testlerinin bitme aşamasında olduğunu söyledi. Testlerin bitmesinin ardından aracın raya konup, sürüşlerinin yapılacağını belirten Altepe, şöyle konuştu:
”Aracın gerekli işlemlerini bitirip artık, normal sürüş testine geçmesini bekliyoruz. Ardından testlerin onaylanması süreci başlıyor. Bu konuda belli uluslar arası kuruluşlar var. Bu bize de buradaki firmaya da bağlı bir şey değil. Onlar bunları onaylıyor. Dünya çapında kabul gören bir araç üretiliyor burada. Araç sadece Bursa’da değil, Almanya’nın da rayına konduğu zaman gidebilecek. Dünya standartlarına uygun, akredite kuruluşlar tarafından onaylanıyor ve Avrupa’da onaylanarak bunların sonuçları geliyor. Biz onlara bağlıyız. Son raporlar geldikten sonra iş bitmiş olacak ve araç rayda sürülmeye başlanmış olacak.”
İlk test sürüşü Başbakan’dan
Altepe, 2010’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın imalatın yapıldığı fabrikayı ziyaret ettiğini anımsatarak, şöyle devam etti:
”Başbakanımız daha o zaman söz vermişti. Geçtiğimiz günlerde Ankara’daki son il başkanları toplantısında kendisiyle bir kez daha bu konuyu görüştük. Tramvay çalışması hakkında kendisine bilgi verdim. Türkiye’nin ilk yerli tramvayı İpekböceği ‘nin  İlk test sürüşü için kendisini Bursa’ya davet ettim. O da kabul etti. ‘Araç raya indiğinde ona göre program yapın, gelip sürelim’ dediler. Biz de ona göre programımızı ayarlayacağız. Gerekli tüm işlemler yapıldıktan sonra inşallah Sayın Başbakanımız Bursa’ya gelecek ve ilk sürüşü kendisi yapacak.”
Tramvayın kullanılacağı hatta ray döşeme işlemlerinin de devam ettiğini dile getiren Altepe, şunları aktardı:
”4 bir tarafta hatlar uzatılıyor. Şehir içi tramvay hatlarını yapıyoruz. Ana güzergah olan ‘1 numaralı hat’ dediğimiz tramvay hattı, son derece modern bir hat olacak burası. Heykel, İnönü, Ulu, Darmstad, Stadyum, Altıparmak caddelerini içeren bir güzergah. Buralarda çalışmalar yoğun şekilde devam ediyor. Rayların alt yapı çalışmaları, döşenmesi son hızla devam ediyor. Sistemin tamamlanması, önümüzdeki yaza yetişmesi için gece gündüz faaliyet içerisindeyiz. Bunları bitirip, yaz aylarında tramvayın çalışmasını amaçlıyoruz. Ana hattın bitmesinin ardından, Yalova Yolu, Çekirge, Yıldırım hattını bitirip, ana hatta bağlayacağız. Şu an da çalışmalar istediğimiz gibi gidiyor. Hiç bir aksama bulunmuyor.”


Kaynak : www.haber7.com

 
 sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar