Başbakan Erdoğan hızlı tren,marmaray ve otoyollar hakkında konuştu

Başbakan Erdoğan hızlı tren,marmaray ve otoyollar hakkında konuştu
Ulaştırma alanında bölünmüş yollar, otoyollar, hızlı tren hatları, havayolları, metrolarla Türkiye’nin çehresini değiştirdiklerini vurgulayan Erdoğan, iktidara geldikleri 3 Kasım 2002’de Türkiye’de sadece 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol olduğunu, bunun üzerine 10 yılda 15 bin 800 kilometre bölünmüş yol yaptıklarını bildirdi. Erdoğan, ”Türkiye’de milletimizin literatüründe ulaşımda duble yol, diye bölünmüş yol diye bir şey yoktu. Bunu halkın bu noktada literatürüne AK Parti iktidarı koydu” diye konuştu.
Daha önce 6 ilin bölünmüş yolla birbirine bağlı olduğuna, şimdi ise bunu 74 ile yaygınlaştırdıklarına işaret eden Başbakan Erdoğan, yenileme çalışmaları kapsamında 167 bin kilometreden fazla yolu modernize ettiklerini bildirdi.
Başbakan Erdoğan, bütün bu çalışmalarla karayollarındaki trafik kazası oranını 2003 yılına göre, geçen sene yüzde 41 oranında azaltmayı başardıklarını vurguladı.
Marmaray ve Avrasya tünellerinden oluşan iki ayrı projeyle Avrupa ve Asya’yı denizin altından birbirine bağlayacaklarını dile getiren Erdoğan, Marmaray’ı yaklaşık bir yıl sonra, Avrasya Tüneli’ni de 2015 yılında hizmete almayı planladıklarını bildirdi.
Başbakan Erdoğan, ”Bunlar hep yerin altında. Yerin altında olduğu için vatandaş bunların farkında olmuyor. Onun için de dikkat ederseniz herkes minare yapar, kuyu yapmazlar. Çünkü kuyuyu kimse görmüyor. Ama minare yaptığı zaman ‘filanca efendi bak minare yaptırmış, ne kadar güzel’ diyorlar. Kuyu, onu görmedikleri için kimse ona hayır temennisinde bulunmuyor. İnşallah Marmaray, tüm bunlara rağmen sadece Türkiye’de değil dünyada ses getirecek” diye konuştu.
Rize’yi Erzurum’a bağlayacak, yaklaşık 15 kilometre uzunluğundaki Türkiye’nin en uzun tüneli Ovit’i 2015’te tamamlayacaklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, Türkiye’de bugüne kadar olmayan hızlı tren hatlarını da kendilerinin inşa ettiğini vurguladı. 2009’da Ankara-Eskişehir hattını, geçen yıl ise Ankara-Konya hattını tamamlayarak hizmete açtıklarını dile getiren Başbakan Erdoğan, Eskişehir-İstanbul, Ankara-Sivas hızlı tren hatlarının çalışmalarının da sürdüğünü belirtti.
Ankara-İzmir hızlı tren hattının bir bölümünde inşaatın başladığını, bir bölümünün proje çalışmalarının devam ettiğini bildiren Başbakan Erdoğan, ”Sayın Kılıçdaroğlu bunları iyi takip et. Bak gel neler yapılıyor neler ediliyor, bunları gör, bunlarda fayda var. Senin de heyecanın artabilir. Bunu özellikle istirham ediyorum, gel bunları takip et” dedi.
Diğer hızlı tren çalışmaları hakkında da bilgi veren Başbakan Erdoğan, ”Türkiye’nin en büyük banliyö işletmesi olan, milleti hep böyle maalesef aldatıyorlar, İzmir’deki İZBAN’ı Ulaştırma Bakanlığımızın ele alışıyla hizmete aldık, 2010’da. Ama çıkıp da Ulaştırma Bakanlığı’na bir teşekkürleri yok, tam aksine ‘Biz yaptık’ diye de doğru konuşmuyorlar” ifadelerini kullandı.
Hızlı trenleri ve bunlarla ilgili malzemeleri Türkiye’de üretmeye başladıklarını anlatan Başbakan Erdoğan, ”Ankara’da metro ve banliyö bağlantıları da olan modern bir hızlı tren garı inşa ediyoruz. Şu andaki garımızın çok çok fevkinde olan bir modern garı inşa ediyoruz” dedi.
Demiryolu konusunda yapılan çalışmalara da değinen Erdoğan, bugüne kadar 6 bin 838 kilometre demiryolunu yenilediklerini dile getirdi.


Kaynak : www.sonsayfa.com

Basbakan Erdogansohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar