Gülen körfez yunusu İZBAN 'a yakışır

Gülen körfez yunusu İZBAN ‘a yakışır
Fanatik İzmirlilerden sayılmasam da, herhalde Ankara ya da İstanbul’da yaşayamazdım. İstanbul’un kalabalığında, Ankara’nın entrikasında yapamazdım. Denizle iç içe olmadan, toprağa-yeşile basmadan, hafta sonlarında İzmir civarındaki cennet köşelere kaçamak yapmadan duramazdım.
İzmir’de ulaşımın ağırlıklı olarak deniz yoluyla, sonra metro ve hızlı trenle sağlanmasından yanayım. Otobüs en son tercihimdir. Hele hele bu asırda tramvayı, nostalji dışında toplu taşıma aracı olarak göremiyorum. Bilmem doğru, bilmem yanlış ama böyle düşünüyorum.
Körfezi hep gemilerle, teknelerle dolu hayal ediyorum. Otobüsteyken bile denizi gözetliyorum. Hele hele yunus denen o dizayn harikası yaratıkların hayranı ve hastasıyım. Onları seyretmeye doyamıyorum. Geçenlerde Kuşadası Körfezi’nde içinde bulunduğum teknenin yanında belirdiler. Bir, iki, üç, dört yunustular. Aman Allah’ım, denizde füze kadar hızlıydılar. Teknenin defalarca ok gibi altından geçtiler. Deniz yüzeyine çıktıklarında bizlere seslendiler. Olağanüstü güzellikteydiler.
Sevgili İzmirliler, İZBAN’ın Güney Kore Hyundai Rotem firmasına sipariş ettiği 40 tren setinin yunus gülüşlü olmasını istemiş. Egeliler sevgi doludur, zevklidir, seçmesini bilir. İşte ispatı. Trenlerinin bile yunus gibi olmasını istiyorlar.
İZBAN tarafından yapılan ankette en yüksek oyu ‘Yunus gülüşlü’ hızlı tren almış. ‘Derin mavi’ ikinci, ‘Yalı çapkını’ üçüncü olmuş. Önü yunus kadar güzel İZBAN’ın trenleri 2015 yılının ilk aylarından itibaren sefere başlayacaklarmış. Onları yunus kadar çok seveceğimizden hiç kuşkum yok.


Kaynak : www.yeniasir.com.tr


İlk yorum yapan olun

Yorumlar