Hızlı tren demiryolu 2016’da bitecek

ANTALYA, Konya, Akşehir, Nevşehir, Kayseri illeriyle ilçelerini kapsayan Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yapılması düşünülen proje, Konaklı Belediye Başkanı Abdullah Sönmez ve az sayıda kişinin katılımıyla Alanya Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ALTSO) görüşüldü.
Konu hakkında bilgi veren Proje Koordinatörü Gülçin Dalgıç, “Ülkemizin nüfusu, ekonomik potansiyeli göz önüne alındığında bulunan demir yolu yetersiz kalıyor” dedi. Dalgıç, “Ülkemizde demiryolu ağı 81 ilimizin 37’sinden geçiyor. Mevcut hatların geometrik ve fiziksel standartların düşük olması hat kapasitelerini sınırlıyor. Bunlar, hatlar üzerinde çağdaş bir işletmecilik yapılmasına engel oluyor. Demir yollarımızın ülke genelindeki yük taşımacılığındaki payı yüzde 7, yolcu taşımacılığındaysa yüzde 4 oranına sahip. Antalya- Kayseri arasında yapımı düşünülen hızlı tren projesinin ise uzunluğu 582 bin 613 metre. Projenin 150 bin 500 kilometresi Antalya il sınırları içerisinde yer alıyor. Bunun Alanya bağlantısı ise 57 bin 347 metre uzunluğunda. Antalya-Kayseri arasında yapılacak 82 tünelin 20 tanesinin de Alanya bağlantısı var. Projede yer alan 43 viyadükün 4 tanesi Alanya bağlantılı olacak. Yapılacak olan 9 istasyonun ise 2 tanesi Alanya ile bağlantılı. Antalya-Manavgat arasında yapılacak 2 istasyondan biri Manavgat’ta, diğeriyse Serik’te bulunacak” dedi.
‘2016’YA KADAR BİTMESİ DÜŞÜNÜLÜYOR’
Hem yük hem de yolcu taşıma amacıyla gidiş-geliş olmak üzere 2 ayrı hattın elektrikle çalıştırılacağını söyleyen Dalgıç, “Demiryolu nun geometrik standartları yolcu ve yük trenleri için 250 kilometre bölü saat olarak projelendirildi. Güzergah araştırmalarında en küçük kurp yarı çapı 3 bin 500 metre, maksimum düşey eğim yüzde 18 olarak düşünülüyor” şeklinde konuştu. Dalgıç’ın ardından konuşan Proje Uzmanı Çetin Çakır, demiryolu projesinin çevresel etkileri hakkında katılımcılara bilgi verdi. Uzmanlar tarafından katılımcılara bilgi verilmesinin ardından toplantıya katılanların görüşleri de alındı. Bir katılımcının projenin ne zaman biteceği ile ilgili soruya cevap veren Çakır, demir yolu ağının 2016’da bitmesinin planlandığını söyledi. Toplantıda söz alan başka bir katılımcı ise demir yolu ağının Gazipaşa Havaalanı’na kadar uzatılmasını istedi.

Kaynak : www.yenialanya.com

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.