İspanya, Türkiye'deki demiryolu projelerine ilgisini beyan etti

Türkiye ile İspanya arasında bugün gerçekleştirilen zirvede, Türkiye’nin 2023 planı çerçevesindeki demiryolu projeleri de ele alındı. İspanyol tarafı, bu konuda işbirliğinin devam ettirilmesine istekli olduğunu beyan etti. Dördüncü Hükümetlerarası Zirve sonucunda yayınlanan ortak bildiride ekonomik ilişkilerle ilgili şu ifadelere yer verildi.Türkiye ve İspanya, karayolu taşımacılığında başta karayolu ve denizyolu taşımacılığının bileşimi olmak üzere çok yönlü taşımacılık kullanılarak ta
Türkiye ile İspanya arasında bugün gerçekleştirilen zirvede, Türkiye’nin 2023 planı çerçevesindeki demiryolu projeleri de ele alındı. İspanyol tarafı, bu konuda işbirliğinin devam ettirilmesine istekli olduğunu beyan etti.
Türkiye ve İspanya, karayolu taşımacılığında başta karayolu ve denizyolu taşımacılığının bileşimi olmak üzere çok yönlü taşımacılık kullanılarak taşımacılık alanında sürdürülebilirliğe kavuşma yönündeki yoğun ilgilerinin altını çizdiler. Her iki ülke demiryolu taşımacılığında mevcut yakın işbirliği ve bu husustaki sorunsuz ilişkiler için birbirlerini tebrik ettiler. İspanya, yüksek hızlı trenin gelişmesinde, başarılı sonuçları göz önünde bulundurarak, bu konuda hâlihazırdaki İspanyol katılımından memnuniyet duyduğunu, gelecekte sadece hızlı tren projelerinde değil, 2023’te planlandığı üzere Türk konvansiyonel demiryolu ağının geliştirilmesi amaçlı iddialı planlarda da işbirliğinin devam ettirilmesine istekli olduğunu beyan etti.
Her iki taraf, kamu kurumu olan Adif ve TCDD arasında 2008 yılında kurulan ve sonrasında 2011 yılında genişletilen işbirliği çerçevesi göz önünde bulundurularak, iki ülkenin katkılarının uluslararası sürece artı değer katacağını dikkate alarak, bu iki kurumun üçüncü ülkelerin projelerini birlikte kazanmak için çalışmayı sürdürmelerini teşvik ettiler.


Kaynak : www.medya73.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar