İstanbul, Haliç Metro Geçiş Köprüsü Nedeniyle Dünya Miras Listesi’nden Çıkartılabilir

İstanbul, Haliç Metro Geçiş Köprüsü Nedeniyle Dünya Miras Listesi’nden Çıkartılabilir
İstanbul’un incisi Haliç’in ve tarihî yarımadanın silueti adeta yeniden çiziliyor. İstanbul metrosunun önemli noktalarından biri olan Haliç Metro Geçiş Köprüsü inşaatında çalışmalar devam ediyor. Ayakların montajının ardından tabliyelerin montajına geçildi. Köprünün Ekim 2013’te test aşamasına gelmesi öngörülüyor.
İstanbul, ulaşımdan çevreye, konut ihtiyacından iç göç yoğunluğuna kadar birçok sorunla karşı karşıya. 13 milyonun çok üzerindeki nüfusu ile Avrupa’nın 21 ülkesini geride bırakan İstanbul’un en güzel yerlerinden biri tarihî yarımada asırlara uzanan tarihî silüeti ile şairlerin, ressamların ve fotoğrafçıların eserlerini süslüyor. İstanbul’u ziyaret edenlerin Sarayburnu’ndan Eyüp’e kadar hangi açıdan nereye bakarsa baksın büyülenmemesi elde değil.
Boğaz’ın Haliç’le buluştuğu bu görkemli noktalarda güneşin renk cümbüşü ile batmaya başladığı anları tarif etmek ise imkânsız. İstanbul’un dünya çapında incisi Haliç’in silüeti ise bölgedeki köprü çalışmalarıyla adeta yeniden şekilleniyor. İstanbul metrosunun önemli geçiş noktalarından biri olan Haliç Metro Geçiş Köprüsü inşaatında çalışmalar hummalı bir şekilde devam ediyor. Ayaklarının montajının tamamlanması ile birlikte şimdi tabliyelerin montajına başlandı. Unkapanı ve Azapkapı viyadüklerinde de çalışmalar sürüyor. Her gün 17.30’a kadar onlarca işçiyi dev demir bloklarının üstünde görmek mümkün. Köprünün bağlantı tünellerinin bulunduğu Şişhane’de ise sessizlik hakim. Avizecilerin bir kısmı çalışmalar başladıktan sonra dükkânlarını kapatmış; ancak yeni yerler de açılıyor. Süleymaniye ve Haliç manzaralı yeni bir cafe açan Ümit Katırcı, çalışmaların biteceği günü sabırsızlıkla bekliyor. Montajına Ocak 2012’de başlanan köprünün Ekim 2013’te tamamlanması planlanıyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 1998 yılında yapımına başlanan Taksim-Yenikapı metro hattının bir parçası olan Haliç Metro Geçiş Köprüsü, gün yüzüne çıkmaya başladı. Ocak 2012’den itibaren 5 taşıyıcı ayak milimetrik hesaplarla inşa edildi ve yerleştirildi. Yalova’da imal edilen 380 ile 450 ton arasında değişen ağırlığa sahip köprü ayaklarının montajı için özel olarak vinç getirildi. 800 ton taşıma kapasitesine sahip olan vinç, tabliyenin montajının ardından sökülecek. Her gün onlarca işçi köprünün inşaatında harıl harıl çalışıyor. Tabliyenin montaj çalışmaları ve köprüyü tünellere bağlayacak viyadüklerin yapımı ise sürüyor.
Taksim-Şişhane-Unkapanı- Şehzadebaşı-Yenikapı Metro Hat-tı’nın önemli bir parçası olan Haliç metro geçişi, Şişhane eteklerinde Azapkapı’da yeryüzüne çıkarak köprü ile Haliç’i geçtikten sonra Süleymaniye eteklerinde tekrar yer altına giriyor. İnşaatı devam eden köprünün deniz üzerindeki uzunluğu 460 m olacak. Unkapanı ve Azapkapı viyadükleri ile köprü 936 m uzunluğuna ulaşacak.
Köprü ile ilgili projeler 6 Temmuz 2005 tarihinde Koruma Kurulu’nca onaylanmıştı. Onaylandığı günden beri tarihî yarımada silüetine vereceği etki sebebiyle tartışma konusu oldu. Asma sistem olarak projelendirilen köprüde taşıyıcı kulelerin yüksekliği ilk projede 82 metre idi. Ancak UNESCO’nun İstanbul’un Dünya Miras Listesi’nden çıkarılarak “risk altındaki dünya miras listesine” alınacağı yönündeki uyarıları üzerine yükseklik birkaç kez düşürüldü. Koruma Kurulu’nun bu yüksekliği kabul etmemesi üzerine, kule yükseklikleri önce 65 metreye, sonra 50 metreye kadar düşürüldü ve uygulama bu şekilde başlatıldı. Köprü ile İstanbul metrosu, Yenikapı Aktarma İstasyonu’na kesintisiz ulaşacak. Yenikapı’da Marmaray ve Aksaray-Havalimanı hafif metro hattına aktarma sağlanabilecek. Günde 1 milyon yolcunun kullanacağı köprünün Ekim 2013’te test aşamasına gelmesi planlanıyor. Hacıosman’dan metroya binen yolcular kesintisiz olarak Yenikapı aktarma istasyonuna ulaşacak. Burada Marmaray bağlantısıyla, Kadıköy-Kartal, Aksaray-Havalimanı veya Bağcılar-Olimpiyatköyü- Başakşehir’e kısa sürede ulaşabilecek.

Kaynak : www.zaman.com.tr

Reklamlar

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.