İstanbul Üçüncü Havalimanı 'na banliyö önerisi

İstanbul Üçüncü  Havalimanı ‘na banliyö önerisi
İstanbul’un üçüncü havlimanı şehre çok uzak olacağı için metro neredeyse imkansız. Bu nedenle en iyisi banliyö.
1- Çatalca tren istasyonu’ndan başlayarak, yeni boğaz köprüsünün bir ayağının bulunacağı Garipçe köyüne kadar uzanıp kuzey köylerden giden bir demiryolu hattı yapılıp; Haraççı-Kayabaşı arasında bir bölgeden makasla kuzeye bir hat ayrılarak İstanbul Üçüncü  Havalimanı gidecek.
2- Hat üzerinde Çatalca-Garipçe, Çatalca-Havalimanı, Garipçe-Havalimanı şeklinde şeklinde üç farklı işletme olacak.
3- Çatalca’dan Havalimanı’na giden araçlar Haraççı-Havalimanı arasını, Garipçe’den gelen araçlar ise Kayabaşı-Havalimanı arasını daha yüksek bir hızla gidecek.
Bölgeye ulaşım nasıl olacak?
1- Marmaray, Çatalca istasyonuna kadar uzatılarak sahil bölgesinden buraya raylı ulaşım sağlanmalı.
2- İETT de Silivri-Çatalca İstasyon, Büyükçekmece-Çatalca İstasyon ve Avcılar Metrobüs-Hadımköy Yeni İstasyon şeklinde otobüs hatları açarak Silivri’den Avcılar’a kadar olan güney ilçelerinin bu hatta ulaşımı sağlanmalı.
3- Trakya trenleri ve günün birinde yapıldığını görebilirsek Trakya YHT’si, Çatalca’da duracağı için Trakyalı’ların da havalimanını etkin kullanmaları sağlanacaktır.
4- Zeytinburnu, Esenler, Bağcılar, Bayrampaşa, Eyüp, Gaziosmanpaşa ilçelerinden Habibler Yeni İstasyon’a İETT hatları açılarak bu hatta ve havalimanına ulaşım sağlanabilir.
5- Beşiktaş-Sarıyer metrosu ve M2 Hacıosman-Çayırbaşı uzatmaları ile boğaziçi ve Haliç çevresi ilçelerinin hatta ve havalimanına ulaşımı sağlanmalıdır.
6- Bakırköy-Başakşehir metrosu Başakşehir Yeni İstasyon’a dek uzatılırsa, M3’ün geçtiği bölgelerdeki halkın havalimanına ulaşımı sağlanabilir.
7- Harem, Üsküdar metro istasyonu ve Kadıköy metro istasyonundan Tarabya Yeni İstasyon’a açılacak İETT hatları ile Anadolu Yakası’nda yaşanların yeni havalimanını kullanabilmeleri sağlanmalıdır.
NOT: İBB veya UBAK’ın böyle bir projesi yoktur. Bu proje sadece bir öneridir.

Kaynak : emrenmert

Reklamlar

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.