İzmir'de Toplu Taşımanın Omurgası İZBAN

Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İZBAN , kısa sürede İzmir’in toplu ulaşımının ana omurgası olduğunu belirten Yıldırım, hattı Cumaovası’ndan Torbalı ya uzatacak bölümünün inşaatının yıl sonunda tamamlanacağım, Tepeköy-Selçuk kesiminin çift hatta çıkarılması için 2013 yılında ihaleye çıkılacağını bildirdi.
Bakan Yıldırım, İzmir kent içi yolcu taşımacılığı EGERAY kapsamında, TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bir araya gelerek kurduğu İzmir Banliyö Taşımacılığı Sistemi Anonim Şirketi’nin İZBAN , ortak akıll ve işbirliğinin sembolü olduğunu ifade etti. 30 Ağustos 2010 yılında hizmet vermeye başlayan ÎZBAN’ın İzmir’in kronikleşen trafik sorununa nefes aldırdığını dile getiren Yıldırım, ‘İki yıldır faaliyette olan hatta toplam 80 milyon 62 bin yolcu taşındı. 6 ila 12 dakikada hareket eden trenler 206 bin sefer, 8 milyon 800 bin kilometre yol kat etti. Bu rakamlar bize yapılan hizmetin ne kadar yerinde olduğunu gösteriyor. ÎZBAN, kısa sürede İzmir’in toplu ulaşımının ana omurgası oldu’ dedi.
Hava limanı bağlantılı Aliağa-Cumaovası hattının Türkiye’nin en büyük banliyö sistemi olduğunu hatırlatan Yıldırım, mevcut hattı Cumaovası’ndan Tepeköy’e uzatacak bölümün inşaat çalışmalarında sona yaklaşıldığını kaydetti. Bu bölümde altyapı işlerinin tamamlandığını bildiren Bakan Yıldırım, Cumaovası-Tepeköy arasında üst yapı 3 tabaka balast işleri ve ray kaynak çalışmalarının yıl sonu itibariyle tamamlanacağını, bu bölümün de tamamlanmasıyla hattın uzunluğunun 112 kilometreye çıkacağını ifade etti.


Kaynak : Yenişafaksohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar