İzmir'in projelerine 'Yıldırım' önceliği | Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesi

İzmir’in projelerine ‘Yıldırım’ önceliği | Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesi
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın Türkiye genelinde 2013 yılı için belirlediği 33 stratejik hedef arasına, İzmir’in ulaşım altyapısını baştan aşağı değiştirecek dev yatırımlar da girdi. Yeni Asır’ın ulaştığı ‘2013 Yılı Stratejik Planlama ve Performans Programı’na göre bakanlığın önümüzdeki yıl başlatmayı ve devam edenlerden bitirmeyi hedeflediği öncelikli projeler listesinde ‘İzmir-Körfez Karayolu Tüp Tünel Geçişi’ ve ‘ Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesi ‘ de bulunuyor.
Bakanlığın 2013 yılı için belirlediği stratejik hedefler arasında yer alan diğer İzmir projeleri ise şöyle: İzmir Vecihi Hürkuş (Kaklıç) ve, Çeşme-Alaçatı Havaalanları inşaatları, Menemen-Aliağa Çift Hatlı Demiryolu İnşaatı, Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi Demiryolu Bağlantı Hattı ve Lojistik Merkezi, Egeray, Çandarlı Limanı İnşaatı, Karaburun Yolcu İskelesi, Çeşme-Fenerburnu Balıkçı Barınağı, Güzelbahçe Yat Limanı ve Doğanbey-Payamlı Balıkçı Barınağı. Bakanlık bu projeler dışında 535 kilometrelik Ankara-İzmir Otoyolu’nu da birinci öncelikli karayolu projeleri arasına aldı.
33 stratejik hedefin sadece yatırım yapılan bölgeler için değil, doğu ile batı arasında bir köprü niteliğinde olan Türkiye’nin kalkınması açısından önem taşıdığına dikkat çekilen programda, İzmir’de gerçekleştirilecek projelerle ilgili şu ayrıntılara yer verildi:
İzmir-Körfez Karayolu Tüp Tünel Geçişi: İzmir’in artan trafik sorununa çözüm getirmek ve ölümcül kazaları ortadan kaldırmak amacıyla yap- işlet devret modeliyle yapılması planlanmaktadır. Yatırım programında yer alan tüp tünel bağlantısı ile Körfezin iki yakası arasındaki seyir mesafesi kısalacak ve süreklilik sağlanacak.
Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesi : İki kent arasındaki trenle yolculuk süresini 3.5 saatte indirecek projeye 2013 yılında başlanacak.
İzmir Vecihi Hürkuş (Kaklıç) Havaalanı İnşaatı: Yoğunlaşan İzmir hava trafiğini rahatlatmak ve yöre turizmine kattı sağlamak amacıyla planlanmış havayolu projesinin 2013 yılı yatırım programına alınması Kalkınma Bakanlığına teklif edildi.
İzmir -Çeşme Alaçatı Havaalanı İnşaatı: Çeşme ve Alaçatı turizm merkezlerinin hava ulaşımını sağlamak amacıyla planmış projenin 2013 yılı yatırım programına alınması Kalkınma Bakanlığına teklif edildi.
Ankara- İzmir Otoyolu: 535 kilometrelik Ankara- İzmir Otoyolu , Türkiye’nin birinci öncelikli 4 karayolu projesi arasına alındı.
Menemen- Aliağa Çift Hatlı Demiryolu İnşaatı: Aliağa rafinerisi ve Nemrut Körfezi civarındaki sanayi tesislerinin ham ve mamul madde sirkülasyonu ile yolcu taşımalarına hizmet vermek, Nemrut Körfezindeki iskelelerde indirip-bindirilen yüklerin demiryolu şebekesi ile en ekonomik şekilde taşınmasını amacıyla planlandı. Yatırım programında yer alıyor.
Kemalpaşa OSB Demiryolu Bağlantı Hattı ve Lojistik Merkezi: Toplam 680 hektar alan üzerine kurulu 330 firmanın faaliyet göstereceği Kemalpaşa OSN’nin yoğun yük taşımacılığına hizmet vermek amacıyla bölgenin Manisa- Turgutlu- İzmir – Kemalpaşa hattını bağlantısını sağlayacak.
Güzelbahçe Yalı Baclıkçı Barınağı: Bölgedeki balıkçıların ihtiyaçlarını karşılamak ve yöre ekonomisine katkı sağlamak amacıyla yatırım programına alındı. 2014 yılında tamamlanacak.
Çeşme-Fenerburnu Balıkçı Barınağı: 170-200 adet balıkçı teknesinin barınabileceği, aynı zamanda yörenin büyük balıkçı teknelerinin de hizmet almasını sağlamak üzere planlandı. Yatırım programında.
Doğanbey -Payamlı Balıkçı Barınağı: 2013 yatırım programına alınması Kalkınma Bakanlığına teklif edildi.
Çandarlı Limanı: Batı Anadolu hinterlandında İzmir limanına alternatif olarak hizmet verecek. 2014 yılında tamamlanması planlanıyor.
Karaburun Yolcu İskelesi: Turizm potansiyeline sahip Karaburun ‘da ülkemizin gelişmekte olan denizyolu taşımacılığı ihtiyacı paralelinde planlandı.
Kalkınma ve refah
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ulaştırma yatırımlarının ekonomik gelişmenin arkasındaki sürükleyici güç olduğunu ve tüm dünyada insanlara refah sağladığını vurguladı. Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyada ulaştırmanın refah sağlamanın dışında çok özel işlevleri bulunduğuna dikkat çeken Yıldırım ” Doğu ile Batı arasında bir köprü niteliğinde olan Türkiye’nin jeopolitik konumu, ulaştırma sektörünü bölgesel ekonomik kalkınma açısından önemli bir noktaya taşımıştır. Hem bir transit ülkesi hem de çıkış ve varış noktası olması nedeniyle, Türkiye bu alanda önemli bir oyuncudur. Bakanlık olarak, Türkiye’nin dört bir yanındaki personelimizle hem ülkemizin uluslararası arenada sahip olduğu bu önemli role, hem de önemli projeler ile vatandaşlarımızın refahının artmasına katkıda bulunuyoruz” dedi.

Kaynak : www.yeniasir.com.tr

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.